Vědci popsali zbraň, která v pravěku vnesla rovnost mezi muže a ženy

Nové výzkumy stále častěji naznačují, že ženy lovily v pravěku podobně často a úspěšně jako muži. Ale jak to je možné, když muži měli objektivně větší sílu v horních končetinách, které vrhají zbraň? Britská studie naznačuje, že našla odpověď.

Nová studie vedená archeoložkou Michelle Bebberovou z Kentské státní univerzity prokázala, že atlatl (vrhač oštěpů) dokázal v pravěku vyrovnat nevýhodu žen-lovkyň, které měly slabší paže než muži-lovci. Podle experimentů, které vědkyně se svými studenty provedla, dokázala jednoduchá technologie plně kompenzovat přirozenou mužskou výhodu.

Atlatl vypadá jako obyčejná tyč, ale současně je to vynález, který lidem umožnil  v době kamenné mnohem účinněji lovit i zabíjet. Funguje jako páka, která prodlužuje délku paže vrhající oštěp, což zbrani dodá větší sílu a dolet. První oštěpy jsou staré nejméně stovky tisíc let, první atlatly jsou pravděpodobně staré nejméně desítky tisíc let.

„Jednou z hypotéz, proč lidé přijali atlatl a proč se uplatnil oproti samotnému oštěpu, je, že fyzicky velmi různorodí lidé s ním mohli dosáhnout velmi podobných výsledků, což usnadnilo účast více lidí na loveckých aktivitách,“ nastínila Bebberová. A právě tento předpoklad pečlivě otestovala.

Na síle nezáleží

Od roku 2019 bere Bebberová každý semestr svou třídu ven, aby se svými studenty použila atlatl. Všimla si, že ženy ho velmi snadno zvedají a bez větší námahy dokážou vystřelovat šipky stejně daleko jako muži.

Její výzkum prověřil celkem 2160 hodů oštěpem, které provedlo 108 lidí. Polovina vrhů byla s pomocí atlatlů, druhá bez nich. Výsledky velmi přesně odpovídaly hypotéze a ukázaly, že pomůcka vyrovnává rychlost střel vypouštěných ženami a muži.

Princip atlatlu
Zdroj: Travis Throwing Board & Dart/Flickr Commons

„Muži byli často frustrovaní, protože se příliš snažili a snažili se využít svou sílu k vystřelení šipek,“ popisuje. „Protože ale atlatl funguje jako jednoduchá páka, snižuje to výhodu obecně větší svalové síly samců.“

„Vzhledem k tomu, že se zdá, že z používání atlatlu mají největší prospěch ženy, je jistě v rámci možností, že v určitých souvislostech atlatl vynalezly ženy,“ spekuluje vědkyně. A má i srovnání s jiným živočišným druhem, kde to funguje podobně: „Stejně tak u některých druhů primátů vynalézají právě samice nové technologie nástrojů pro lov, jak je to doloženo u šimpanzů, kteří žijí v oblasti Fongoli.“

Obraz pravěkého světa se mění

„Tento výsledek naznačuje, že přechod od oštěpu k atlatlu zřejmě více podporoval rovný přístup k lovu než specializované rozdělení úloh,“ vysvětluje vědkyně. „Naše výsledky naznačují, že ženské a mužské pohřby s atlatlovými zbraněmi by měly být interpretovány podobně a v některých archeologických kontextech mohly být vynálezkyněmi atlatlu ženy.“

Vědci dlouho předpokládali, že mužské a ženské role byly v kulturách lovců a sběračů značně specializované, tedy muži lovili a ženy sbíraly. Řada výzkumů z poslední doby ale dost jasně ukazuje, že takhle minulost nevypadala.

„Mnoho lidí má tendenci považovat ženy v minulosti za pasivní a věřit, že lovci byli pouze muži, ale stále více se zdá, že tomu tak není,“ upozorňuje Bebberová. „Mezi různými obory – archeologií, etnografií a nyní i moderními experimenty – roste shoda na tom, že ženy byly pravděpodobně aktivními a úspěšnými lovkyněmi velké i malé zvěře.“

Právě letos to ukázala rozsáhlá mezinárodní studie, jejíž autoři srovnávali data z celého světa. Role žen jako častých a úspěšných lovkyň se v něm ukázala jako nevyvratitelná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 14 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...