Vědci poprvé získali DNA z hmyzu uvězněného v jantaru

Vědcům se poprvé podařilo získat části DNA z hmyzu, který uvázl v pryskyřici stromů nalezených na Madagaskaru. Snít o vzniku Jurského parku je ale podle autorů výzkumu zatím předčasné. Hmyz totiž nepocházel z pravěku, ale uvázl a zemřel v pryskyřici jen před několika lety.

Výzkum je přesto velmi důležitý. Poprvé totiž prokázal, že je možné získat a studovat genetickou výbavu organismů nalezených ve ztuhlé pryskyřici stromů.

„Místo abychom hledali DNA v jantaru starém 100 milionů let a snili o vzkříšení dinosaurů, měli bychom začít tím, že ji nejprve najdeme v hmyzu uvězněném v pryskyřici jen před několika lety,“ uvedl v prohlášení David Peris, autor studie z Institutu pro geovědy a meteorologii na univerzitě v Bonnu.

„Naše nové výsledky ukazují, že je skutečně možné geneticky studovat organismy, které byly uvězněné v pryskyřici,“ dodal Peris. Připouští ale, že zatím není jasná časová hranice, za kterou se dá tímto způsobem při studiu DNA proniknout.

V časopise PLOS One paleontologové a mikrobiologové z Bonnské univerzity popsali, jak výzkum probíhal. Získali dva ztuhlé vzorky stromové pryskyřice ze stromu Hymenaea verrucosa (neboli kurbaryl), který roste na Madagaskaru. Obsahovala množství brouků nosatců, kteří v ní uvázli, když ještě byla lepkavá.

Oba vzorky byly staré přibližně dva až šest let. Poté, co získali materiál z pevné pryskyřice, použili techniku známou jako polymerázová řetězová reakce, aby ve zkumavce rozmnožili genetický materiál a potvrdili tak naději, že se dají získat zlomky DNA z organismů uvázlých v pryskyřici.

Nová technologie pomohla

Při předchozích pokusech o získání genetického materiálu ze zvířat v pryskyřici se pro extrakci používal chloroform nebo 70procentní roztok alkoholu. Výzkumníci, kteří pracovali na novém projektu, si ale uvědomili, že tyto látky reagují s pryskyřicí a poškozují tak DNA. Místo toho se výzkumníci v této nové studii rozhodli pro mírně upravenou metodu, která měla zajistit, aby vzorky nebyly kontaminované čímkoliv z moderního prostředí.

„Vzorky v této studii jsou jen pár let staré, takže stále zůstává nejasné, jestli je možné aplikovat tuto techniku na starší vzorky, natož na ty prehistorické. Studie odhalila, že tekutina ve vzorcích zůstává zřejmě déle, než se původně myslelo, což by mohlo mít negativní vliv na stabilitu DNA,“ upozornila spoluautorka práce Kathrin Janssenová.

Vědci přesto doufají, že v rámci tohoto projektu najdou horní hranici toho, jak dlouho může DNA v pryskyřici stromů vydržet. S použitím citlivějších metod by pak po ní mohli v budoucnu vědci pátrat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 8 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 10 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 13 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 13 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 16 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 16 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
včera v 11:30

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
včera v 10:39
Načítání...