Věčné chemikálie způsobují rakovinu štítné žlázy, naznačuje výzkum. Vědci volají po zákazu

Vědci z newyorkské nemocnice Mount Sinai našli souvislost mezi některými věčnými chemikáliemi známými pod zkratkou PFAS a zvýšeným rizikem rakoviny štítné žlázy. Navrhují, že by se tyto látky měly úplně zakázat.

„Věčné chemikálie“ jsou velká skupina syntetických chemických látek, které se využívají v průmyslu i domácnostech a uvolňují se do půdy, vody i vzduchu. Díky silné vazbě uhlíku a fluoru se v životním prostředí téměř nerozkládají – právě proto dostaly takovou přezdívku.

Věčné chemikálie se používají ve spotřebních výrobcích po celém světě od 40. let 20. století, typicky v nádobí, voděodpudivém oblečení a mnoha dalších výrobcích, které odolávají mastnotě, vodě a oleji.

Řada národních a mezinárodních institucí, včetně Evropského parlamentu a americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), už dříve označila rozšíření PFAS za zdravotní krizi. Nová studie, která vyšla v odborném časopise eBioMedicine, přináší další silné argumenty. 

Rakovina štítné žlázy a PFAS

Vědci už delší dobu spekulují o tom, že by rakovina štítné žlázy mohla souviset s tím, že jsou lidé často vystavení PFAS. Měli silná podezření, řadu náznaků a několik studií souvislost naznačovalo, ale důkazy byly až doposud slabé. To se teď ovšem změnilo.

„Vzhledem k výraznému nárůstu výskytu rakoviny štítné žlázy na celém světě v posledních desetiletích jsme chtěli prozkoumat možné environmentální faktory, které by mohly být příčinou tohoto nárůstu. Věčné chemikálie podle nás mohou alespoň částečně vysvětlovat nárůst rakoviny štítné žlázy. Je to téma, které bychom měli víc a detailněji studovat,“ apeluje spoluautorka článku Maaike van Gerwenová.

„Riziko rakoviny štítné žlázy způsobené vystavení PFAS je vzhledem k rozšířenosti těchto chemikálií celosvětovým problémem. Tato studie poskytuje zásadní důkazy na podporu rozsáhlých studií, které dále zkoumají vliv PFAS na štítnou žlázu,“ dodala.

Potvrzení zdravotní krize

Výzkumníci studovali 88 pacientů s rakovinou štítné žlázy, jejichž vzorky plazmy byly odebrány buď v době diagnózy rakoviny, nebo před ní. Srovnávali údaje o nich s totožným množstvím lidí bez rakoviny. Vytipovali přitom co nejpodobnější osoby, co se týká všech možných sociodemografických údajů, od věku přes pohlaví až po hmotnost a další faktory.

Autoři změřili koncentraci osmi známých PFAS ve vzorcích krve účastníků studie. Hladiny jednotlivých PFAS porovnávali mezi skupinou, u níž se vyvinula rakovina štítné žlázy, a skupinou zdravých, přičemž k odhadu přesnosti použili různé statistické modely.

Výsledky ukázaly, že lidé, kteří byli vystavení jedné z věčných chemikálií, látce známé pod zkratkou PFOS, měli o 56 procent zvýšené riziko diagnózy rakoviny štítné žlázy.

  • Perfluorooktansulfonát (PFOS) je fluorovaná, syntetická sloučenina vysoce odolná proti degradaci. PFOS patří mezi perfluorované sloučeniny (PFAS). Díky svým hydrofobním a lipofobním vlastnostem nalezl PFOS bohaté uplatnění v nejrůznějších ochranných aplikacích. V minulosti byl PFOS hlavní složkou ochranného přípravku proti skvrnám Scotchgard, spolu s PFOA se používal v hasicích pěnách, své uplatnění nalezl v impregnačních a repelentních úpravách nejrůznějších povrchů (od textilií po kovové konstrukce). V současnosti jsou limitovaná množství PFOS používána ve fotoprůmyslu, při galvanizaci a jako součást nehořlavé hydraulické kapaliny v letectví. Do prostředí se PFOS uvolňuje při výrobě, manipulaci a likvidaci.
  • Zdroj: Arnika

Vědci navíc provedli analýzu znovu u podskupiny 31 pacientů, u nichž mezi zařazením do studie BioMe a diagnostikováním rakoviny štítné žlázy uplynul alespoň rok, aby zohlednili časovou prodlevu mezi vystavením PFAS a vznikem onemocnění.

Také z této druhé analýzy vyplynula souvislost mezi PFOS a rizikem rakoviny štítné žlázy, ale také souvislost s několika dalšími chemickými látkami PFAS. „Výsledky této studie přinášejí další potvrzení, že tu máme zdravotní krizi způsobenou PFAS, a zdůrazňují potřebu snížit a snad i jednoho dne eliminovat expozici PFAS,“ poznamenala spoluautorka práce Lauren Petricková.

Podle vědkyně je hlavní problém v tom, že v současné době jsou věčné chemikálie natolik rozšířené, že je téměř nemožné se jim při každodenních činnostech vyhnout. „Doufáme, že naše výsledky zvýší povědomí o závažnosti těchto látek. Každý by měl se svým ošetřujícím lékařem probrat, jak moc je těmto chemikáliím vystavený, aby zjistil, jak vysoké je u něj riziko, a případně se nechal vyšetřit. Kromě toho potřebujeme pokračovat ve změnách v průmyslu, abychom PFAS zcela eliminovali,“ dodala Petricková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 16 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 18 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...