Ve smaltovaném skle může být obrovské množství jedovatých prvků, ukázal britský výzkum

Lahve na pivo, víno i tvrdý alkohol mohou obsahovat potenciálně nebezpečné množství jedovatých prvků, jako je například olovo nebo kadmium. Upozornili na to chemici z univerzity v Plymouthu, podle jejichž rozborů lze nebezpečné látky najít ve smaltovaných ozdobných částech vybraných lahví.

Vědci z britské univerzity analyzovali jak skleněné, tak i smaltované dekorace na množství čirých i barevných lahví, které jsou na trhu k dostání. Výzkum ukázal, že kadmium, olovo i chrom byly obsaženy i ve skle, ale koncentrace v něm byly jen malé, takže nepředstavují riziko pro lidské zdraví.

Mnohem větším problémem se ukázal být smalt. Jeho koncentrace ve zdobených částech lahví dosahovaly dvaceti tisíc částic na milion, u olova šlo dokonce o osmdesát tisíc částic na milion. Přitom zákonem povolené množství u těchto výrobků je devadesát částic na milion.

Studie také ukázala, že se tyto prvky mohou ze smaltovaných kousků uvolňovat. Pokud se vystaví standardnímu testu, který simuluje déšť na skládce, řada úlomků překročila americké normy a mohou být označeny za rizikové.

Výsledky práce britský tým zveřejnil v odborném časopise Environmental Science and Technology. Už dříve starší výzkum ukázal, že barva nebo smalt na řadě předmětů může obsahovat množství toxických látek, které mohou být potenciálně nebezpečné pro lidské zdraví.

Vedoucí výzkumu profesor Andrew Turner uvedl: „Vždy mě překvapilo, když jsem viděl vysokou úroveň toxických prvků v produktech, které každodenně používáme. Tohle je jen další příklad a ukázka toho, že se tyto látky používají zbytečně, přestože existují alternativy. Potenciál, že se dostanou během recyklace nebo zpracování odpadu na jiné předměty, je do očí bijící a současně důvodem k obavám.“

Zajít do obchodu a testovat

Pro plymouthský výzkum vědci nakoupili lahve piva, vína a tvrdého alkoholu v lokálních i celonárodních obchodních sítích, a to v mezi roky 2017 a 2018. Jednalo se o lahve o velikosti od 50 do 750 mililitrů; některé byly čiré, jiné zelené, kalené, hnědé, jiné se smaltovanými obrázky, logy nebo nápisy.

Ze zkoumaných 89 lahví, které vědci prověřovali pomocí rentgenové fluorescence, byly nízké stopy olova nalezené v 76, kadmia v 55. Chrom byl nalezen ve všech zelených lahvích, ale jen ve 40 procentech hnědých lahví a ani v jediné čiré lahvi. Z 24 smaltovaných produktů bylo ve 12 olovo a kadmium.

Profesor Turner dodal: „Vlády napříč světem mají jasnou legislativu, která omezuje používání škodlivých látek v běžném spotřebním zboží. Ale když jsme kontaktovali dodavatele, mnoho z nich uvedlo, že lahve, které používají, jsou dovážené z ciziny nebo vyrobené v jiné zemi než samotný nápoj v nich obsažený. A to přináší očividné problémy pro sklářský průmysl i pro recyklaci a zřejmě se jedná o něco, co se bude muset stát v budoucnu součástí legislativy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nedostatkem vody budou do konce století trpět stovky milionů lidí, tvrdí vědci

Vědci z Northeastern University využili nejmodernější a nejdetailnější modely klimatu, aby prostudovali, jak se změní průtoky ve velkých řekách. Zjistili, že na přelomu příštího století pocítí 850 milionů lidí důsledky klesajícího množství vody v největších světových řekách.
před 14 hhodinami

Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně

Politika, společnost a klima jsou tři navzájem provázané fenomény, které v minulosti přispívaly k pozitivním změnám, ale také se stávaly příčinou rozsáhlých krizí. Současná změna klimatu způsobená lidskou aktivitou přináší spoustu problémů i výzev. S podobnými změnami se museli lidé na území dnešního Česka potýkat i v dávné minulosti, byť tehdy se podnebí měnilo z přirozených důvodů. Vědci teď popsali, jak zvládaly ochlazování a oteplování germánské kmeny na konci třetího století našeho letopočtu.
18. 7. 2025

Astronomové poprvé pozorovali vznik nové sluneční soustavy

Vědci poprvé přesně určili okamžik, kdy se kolem hvězdy začaly formovat planety. Sledovali totiž vznik první hmoty, z níž se tato tělesa utvářejí – horké minerály, které v době pozorování právě začínaly tuhnout. Tento objev nejenže představuje první případ, kdy astronomové viděli planetární systém v tak raném stádiu vzniku, ale současně otevírá pomyslné okno do minulosti naší Sluneční soustavy.
18. 7. 2025

Archeologové objevili v Albánii jezerní město staré osm tisíc let

Už v pravěku budovali lidé v Evropě rozsáhlá sídliště. Jedno z nejstarších teď zkoumají archeologové v Albánii. Vzniklo asi před osmi tisíci lety na jednom z tamních jezer.
18. 7. 2025

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Odpověď není jednoznačná, odhalila studie

Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel samotných.
18. 7. 2025

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
17. 7. 2025

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
17. 7. 2025
Načítání...