Umí kliky a trefí badmintonový míček. Japonci představili robota, který je tak lidský, že se potí

Roboti pronikají do stále více oborů lidské činnosti, ale člověku se podobají pramálo. Továrny jsou plné strojů průmyslových nebo čistě softwarových. Nenápadně však vznikají humanoidní roboti, jejichž „těla“ fungují podobně jako lidská.

Vývoj „lidských“ robotů neusnul na vavřínech, ani ho vědci nevzdali. Jen je o něco pomalejší, než se zdálo. Ale na konci roku 2017 měl premiéru zatím nejpokročilejší humanoidní robot – pochází pochopitelně z Japonska.

Dvojici robotů vyrobili experti z Tokijské univerzity, popsali je v odborném článku v časopise Science Robotics. Jmenují se Konshiro a Kengoro. Japonští inženýři se pokusili oba roboty navrhnout tak, aby jejich tělesná stavba a tedy i možnosti jejich těl byly co nejpodobnější lidskému organismu – a to jak výškou, váhou a dalšími parametry, tak i rozsahem pohybů.

Liší se od ostatních robotů hlavně v tom, že na rozdíl od dnes stále specializovanějších strojů jsou značně univerzální. Kenshiro je z těch dvou pokročilejší, je totiž mladší a představuje vrchol moderní robotizace. Vědci ho sestrojili tak, aby byl schopen rozsáhlé škály pohybů. Umí díky tomu kliky, záklony trupu ležmo, sklapovačky a dokonce je schopen (občas) trefit i letící badmintonový míček.

Robot, který se potí

Humanoidní robot je schopen takových výkonů mimo jiné díky tomu, že se potí. Klasičtí roboti měli až doposud zásadní problém s přehříváním – při pohybu tolika mechanických částí a umělých svalů docházelo k nadměrnému ohřívání, které musely řešit velké a těžké chladiče. U Kenshira tento problém vyřešili originálně: v jeho hliníkové kostře je soustava kanálků, jimiž proudí voda. Ta se teplem ohřívá a pak uniká drobnými póry – funguje to úplně stejně jako pocení u člověka.

Oba roboti mají oproti starším generacím humanoidních robotů šestinásobnou svobodu pohybů – mohou díky tomu také pohybovat více částmi těla, než jiné stroje. A právě tím získávají rozsáhlou škálu pohybů, která jim umožňuje klikovat nebo provádět tak na koordinaci náročné pohyby, jako jsou třeba shyby.

Mezi další pohyby, jichž je schopen, patří třeba to, že se udrží na prstech u nohou, umí otáčet hlavu ze strany na stranu podobně jako člověk, který si protahuje krk.

K čemu jsou takoví roboti?

Humanoidní roboti zatím nemají vlastně žádné praktické uplatnění, jsou příliš neohrabaní, pomalí a také nároční na spotřebu energie. Mohou však mít jiné využití – daly by se na nich testovat přístroje nebo situace, jež jsou pro člověka příliš rizikové.

Bylo by tak možné je využít třeba pro testy nehod v automobilech nebo pro vesmírný výzkum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
před 11 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 12 hhodinami

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
před 13 hhodinami

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
před 17 hhodinami
Načítání...