Trosky čínské rakety dopadly do obydlené oblasti, provázel je toxický dým

Na sociálních sítích se objevilo několik videí, která ukazují, jak k čínské vesnici padají trosky rakety. Podle expertů z nich během pádu unikaly toxické chemikálie, které mohou představovat značnou zdravotní hrozbu. Není to poprvé, co se v této zemi něco takového stalo.

Podle videí na čínských sociálních sítích, která se šíří po internetu, byly v sobotu nad vesnicí v jihozápadní Číně vidět podezřelé trosky rakety řítící se k zemi. Během svého pádu po sobě zanechávaly viditelnou stopu v podobě jasně žlutého kouře.

Experti oslovení americkými zpravodajskými weby předpokládají, že se jedná o trosky čínské rakety Dlouhý pochod 2C. Nasvědčuje tomu zejména časová souhra: tato nosná raketa totiž odstartovala v sobotu ze střediska pro vypouštění družic v jihozápadní provincii Sečuán. Na oběžnou dráhu vynesla družici Space Variable Objects Monitor, který má studovat takzvané gama záblesky hlubokém vesmíru. Podle čínských úřadů byl sobotní start naprostým úspěchem. Záběry ze sociálních sítí ale naznačují něco jiného.

„Kdo vdechne, bude to mít těžké“

Stanici CNN se podařilo záběry geolokovat: trosky v podobě válce padaly nad vesnicí Sien-čchia v provincii Kuej-čou, jež leží u hranic provincie Sečuan, odkud raketa vzlétla. To je silný důkaz o původu tohoto kosmického odpadu. Videa sice už z čínských sociálních sítí zmizela, kolují ale po těch západních, zejména na síti X. Očití svědci mluví o zvuku exploze a nepříjemném štiplavém zápachu.

Podle Markuse Schillera ze Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru se jednalo o zbytky prvního stupně nosné rakety Dlouhý pochod 2C, která používá kapalné palivo sestávající z tetroxidu dusíku a nesymetrického dimethylhydrazinu (UDMH). „Tato kombinace vždy vytváří tyto oranžové kouřové stopy. Je extrémně toxická a karcinogenní,“ řekl CNN Schiller. „Každá živá bytost, která to vdechne, to bude mít v blízké budoucnosti těžké,“ doplnil.

Stejnou příčinu pro charakteristický dým vidí i astrofyzik Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center, kterého oslovil web Gizmodo. „Z prvního stupně rakety uniká palivo, jehož barva odpovídá tetroxidu dusíku. Tato chemická sloučenina je silným oxidačním činidlem, které se používá pro raketový pohon, ale může být smrtelně toxická,“ upozornil.

Podle McDowella se této látce přezdívá BFRC, což by se dalo přeložit jako „zatraceně velký rudý oblak“. „Když vidíte BFRC, utíkáte jako o život,“ dodal vědec.

Opakované incidenty

Tento incident není ojedinělý. Protože tři čínské kosmodromy leží poblíž obydlených míst, už několikrát se něco takového přihodilo. Úmyslně jsou umístěné dál od pobřeží, kde by bylo riziko pádu zbytků rakety nižší, protože v dobách studené války byla tato místa považovaná za bezpečnější vůči případnému nepřátelskému útoku.

Například roku 2002 zranily na severu země zbytky vypuštěné družice chlapce, v prosinci 2023 zase dopadly trosky rakety v jižní provincii Chu-nan na dva domy. Roku 2021 vytkla Číně tento přístup NASA poté, co dopadly do Indického oceánu nedaleko Malediv trosky rakety Dlouhý pochod 5B.

V posledních letech asijská velmoc na problémy přece jen začíná reagovat. Nejnovější kosmodrom v zemi byl postavený na jihu země v ostrovní provincii Chaj-nan. Čínské rakety nové generace by už měly používat kerosin a kapalný vodík, čímž se zbaví výše popsaných toxických pohonných hmot.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 11 mminutami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 2 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 6 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025
Načítání...