Tamarínu pestrému hrozí v Brazílii vyhynutí

Přežití malého primáta tamarína pestrého závisí na městském plánování v Manausu, které je hlavním městem brazilského státu Amazonas, píše server The Guardian. Pokud město nechce dopustit vyhynutí této černo-bílé opice, jež žije pouze v okolí města, musí do nových plánů zařadit více zeleně. Rozšířil by se tím životní prostor tohoto drobného savce a z více stromů a parků by těžili i obyvatelé města, tvrdí ochránci přírody. Situace je přitom kritická, očekává se, že se populace tamarína pestrého v následujících dvaceti letech zmenší o osmdesát procent.

Tamarín pestrý ve skutečnosti barvami moc nehýří, jeho tělo je černobílé. Černá je celá jeho hlava a zbytek těla pokrývají bílé dlouhé chlupy. Dorůstá velikosti veverky. Dnes jejich populace čítá dvaadvacet tisíc jedinců, píše The Guardian. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) zařadil tohoto chlupatého primáta do kategorie kriticky ohrožených zvířat, což je poslední stupeň před vyhynutím druhu.

Tamaríni hynou kvůli rychlému a nekontrolovanému rozrůstání Manausu, který je s více než 2,2 milionu obyvatel nejhustěji osídleným městem v brazilském pralese. Od roku 1985 se metropole zvětšila o šedesát procent. Okolní pole a rozšiřující se infrastruktura zvířatům berou životní prostor; největší hrozbu pro ně však představují auta na silnici.

Brazilská vláda v minulosti přišla s několika projekty, které se snažily černohlavé tamaríny ochránit, ale nepřinesly kýžené výsledky. Ochránci přírody proto navrhují daleko odvážnější plán, který cílí i na celkovou ochranu amazonského pralesa. Město by podle nich mělo začít sázet více stromů, chránit a udržovat místa se zelení a vytvářet nové takové prostory. Neprospěje to jenom malým primátům, ale i obyvatelům metropole.

„Ze zelenějšího a příjemnějšího města, kde se lidé mohou sblížit s přírodou, budou mít prospěch zvláště děti a senioři,“ řekl serveru Diogo Lagroteria, který předsedá vládní agentuře na ochranu biodiverzity ICMBio.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
1. 4. 2025

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
1. 4. 2025

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
1. 4. 2025

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
1. 4. 2025
Načítání...