Student archeologie našel vzácné stříbrné náramky z vikinských dob

Stříbrný poklad obsahující sedm náramků z vikinské doby našel student archeologie v lokalitě ležící severně od druhého největšího dánského města Aarhusu. Informovalo o tom dánské muzeum Moesgaard, podle nějž mají nalezené předměty spojitost s Ruskem, Ukrajinou a Britskými ostrovy.

Když se letos na jaře dvaadvacetiletý student archeologie Gustav Bruunsgaard procházel s detektorem kovů v Elstedu severně od Aarhusu, náhle jeho detektor kovů hlasitě zapípal. On rychle popadl malou lopatku, kterou si přinesl s sebou, a zaryl s ní do hlíny, kde přístroj něco signalizoval. Vytáhl z ní stříbrný náramek.

O několik dní později se na místo vrátil a našel dalších šest náramků. Stříbrný poklad teď posoudili dánští a mezinárodní odborníci, kteří dospěli k závěru, že pochází z doby vikingů.

„Nález podporuje názor, že Aarhus byl centrem vikinského světa,“ uvedl historik Kasper H. Andersen, který pracuje v muzeu Moesgaard zaměřeném na archeologii a etnografii.

Umění z východu

Archeologové odhadují, že náramky pocházejí z devátého století, tedy ze začátku vikinské éry, která trvala zhruba od roku 793 do roku 1066 našeho letopočtu.

  • Pravidla českého pravopisu připouštějí variantu vikingové i Vikingové; pravopis se liší podle významu. Přitom platí, že vikingové jsou původně námořní lupiči. V odborné etnologické literatuře byl vysloven názor, že „vikingové“ nikdy nebylo etnografické (kmenové) pojmenování, nýbrž jen obecné pojmenování jistého typu germánských bojovníků.
  • Vikingové jsou pak prvoobjevitelé Ameriky i severské etnikum, Normani.
  • Spory jsou často také o přídavné jméno vikinský/vikingský. Slovníky (NASCS, SSJČ) uvádějí pouze podobu vikinský, v úzu je však velmi častá (podle databází Českého národního korpusu dokonce častější) podoba vikingský.

Jeden z náramků se řadí ke známému typu těchto šperků, který má původ ve vikinských osadách na území dnešního Ruska a Ukrajiny a jenž byl později kopírován v severském regionu, uvedlo muzeum. Tři další patří ke stylu běžnému v tehdejší době na jihu severské oblasti. Poslední tři náramky nejsou zdobené a podle muzea pocházejí ze Skandinávie a Anglie.

Celkově náramky váží přes půl kilogramu, uvedlo muzeum. Dodalo, že stříbro patřilo ve vikinské době k platidlům a také demonstrovalo majetnost vlastníků. Takovéto náramky byly přizpůsobeny společnému váhovému systému, aby bylo možné snadno zjistit hodnotu jednotlivých kroužků. Sloužily jako platební a transakční prostředek – byly snadno přenosné, daly se ukrýt a rychle směnit za něco jiného.

Muzeum Moesgaard je známé především jako místo, kde je k vidění takzvaný Grauballský muž. Tělo člověka, násilně zabitého před asi dvěma tisíci lety, se výjimečně dobře zachovalo, protože až do objevu v roce 1952 spočívalo v místním rašeliništi.


Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 3 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 4 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 23 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
včera v 15:20
Načítání...