Starověcí Egypťané pili při rituálech halucinogenní koktejly z bizarních nádob

Vědci našli vůbec první fyzický důkaz halucinogenů v egyptském nádobí. Potvrdili tím, že písemné záznamy a tisíce let starých mýtů o staroegyptských rituálech a praktikách nelžou.

Americký egyptolog Davide Tanasi prozkoumal pomocí pokročilých chemických analýz jeden z dochovaných egyptských „Besových hrnků“.

Jde o velmi nápadné nádoby, které zobrazují boha Bese. Ten sice nebyl nikdy uctíván ve velkolepém rituálu, ale o to víc ho uctívali v běžných staroegyptských domácnostech, zejména jako „ochránce krbu“, patrona rodiček a také matek s dětmi. Jeho podoba se dá snadno rozeznat, Bes je totiž zobrazován jako trpaslík s velmi výraznými rysy, zejména lvími. V této podobě jeho tvář zdobí i hrnky.

Jenže až doposud se netušilo, k čemu se využívaly.

„Neexistuje žádný výzkum, který by zjistil to, co my v této studii,“ uvedl Tanasi. „Poprvé se nám totiž podařilo identifikovat všechny chemické složky tekutého obsahu obsaženého v Besově hrnku, který se nachází v Muzeu umění v Tampě. A to včetně rostlin, které Egypťané používali a které mají prokazatelně psychotropní a léčivé vlastnosti.“

Záhadné hrnky

Když archeologové tyto hrnečky nacházeli, bylo to ve zcela různorodých kontextech. Což vždy znamená, že se jejich smysl jen obtížně vysvětluje. A tak o jejich účelu hlavně spekulovali.

Bůh Bes
Zdroj: Wikimedia Commons/Rama

„Egyptologové už velmi dlouho spekulují o tom, k čemu mohly hrnky s hlavou Bese sloužit a k jakému druhu nápoje – například k posvátné vodě, mléku, vínu nebo pivu,“ uvedli autoři práce. „Odborníci nevěděli, jestli se tyto hrnky používaly v každodenním životě, k náboženským účelům anebo při magických rituálech.“

Vědci proto svoje hypotézy stavěli hlavně na základě útržků různých textů a pověstí, u nichž ale není jasné, jestli se k hrnkům vůbec vztahovaly. V dobrém stavu navíc bylo příliš málo těchto nádob na to, aby se dala udělat pečlivá analýza jejich obsahu.

Davide Tanasi využil moderních analytických metod a ve spolupráci s italskými vědci dokázal po opatrném seškrábání vnitřních stěn nádoby získat vzorek obsahující DNA. Tu pak další týmy sekvenovaly a zjistily, co Besovy hrnky obsahovaly. Tento přístup se ukázal jako úspěšný.

Socha Bese
Zdroj: Wikimedia Commons/Olaf Tausch

Odhalil, že v nádobě byl koktejl psychedelických drog, tělesných tekutin a alkoholu – kombinace, která byla podle Tanasiho použita při magickém rituálu přehrávajícím egyptský mýtus, pravděpodobně kvůli plodnosti. Odvar byl ochucen medem, sezamovými semínky, piniovými oříšky, lékořicí a hrozny, které se běžně používaly, aby nápoj vypadal jako krev.

„Tento výzkum nám ukazuje, jak vypadaly magické rituály v řecko-římském období v Egyptě,“ dodávají vědci. „Egyptologové se domnívají, že lidé navštěvovali takzvané Besovy komnaty v Sakkáře, když si přáli potvrdit úspěšné těhotenství, protože těhotenství ve starověkém světě bylo plné nebezpečí.“

Tato kombinace přísad tedy mohla být použita při magickém rituálu vyvolávajícím snové vize v kontextu tohoto nebezpečného období porodu. „Náboženství je jedním z nejvíce fascinujících a záhadných aspektů starověkých civilizací,“ doplňuje Tanasi. „Díky této studii jsme našli vědecký důkaz, že egyptské mýty mají něco do sebe, a pomáhá nám to osvětlit málo pochopené rituály, které se pravděpodobně prováděly v Besových komnatách v Sakkáře poblíž Velkých pyramid v Gíze.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 5 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 8 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 11 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 11 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 12 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...