Starověcí Egypťané pili při rituálech halucinogenní koktejly z bizarních nádob

Vědci našli vůbec první fyzický důkaz halucinogenů v egyptském nádobí. Potvrdili tím, že písemné záznamy a tisíce let starých mýtů o staroegyptských rituálech a praktikách nelžou.

Americký egyptolog Davide Tanasi prozkoumal pomocí pokročilých chemických analýz jeden z dochovaných egyptských „Besových hrnků“.

Jde o velmi nápadné nádoby, které zobrazují boha Bese. Ten sice nebyl nikdy uctíván ve velkolepém rituálu, ale o to víc ho uctívali v běžných staroegyptských domácnostech, zejména jako „ochránce krbu“, patrona rodiček a také matek s dětmi. Jeho podoba se dá snadno rozeznat, Bes je totiž zobrazován jako trpaslík s velmi výraznými rysy, zejména lvími. V této podobě jeho tvář zdobí i hrnky.

Jenže až doposud se netušilo, k čemu se využívaly.

„Neexistuje žádný výzkum, který by zjistil to, co my v této studii,“ uvedl Tanasi. „Poprvé se nám totiž podařilo identifikovat všechny chemické složky tekutého obsahu obsaženého v Besově hrnku, který se nachází v Muzeu umění v Tampě. A to včetně rostlin, které Egypťané používali a které mají prokazatelně psychotropní a léčivé vlastnosti.“

Záhadné hrnky

Když archeologové tyto hrnečky nacházeli, bylo to ve zcela různorodých kontextech. Což vždy znamená, že se jejich smysl jen obtížně vysvětluje. A tak o jejich účelu hlavně spekulovali.

Bůh Bes
Zdroj: Wikimedia Commons/Rama

„Egyptologové už velmi dlouho spekulují o tom, k čemu mohly hrnky s hlavou Bese sloužit a k jakému druhu nápoje – například k posvátné vodě, mléku, vínu nebo pivu,“ uvedli autoři práce. „Odborníci nevěděli, jestli se tyto hrnky používaly v každodenním životě, k náboženským účelům anebo při magických rituálech.“

Vědci proto svoje hypotézy stavěli hlavně na základě útržků různých textů a pověstí, u nichž ale není jasné, jestli se k hrnkům vůbec vztahovaly. V dobrém stavu navíc bylo příliš málo těchto nádob na to, aby se dala udělat pečlivá analýza jejich obsahu.

Davide Tanasi využil moderních analytických metod a ve spolupráci s italskými vědci dokázal po opatrném seškrábání vnitřních stěn nádoby získat vzorek obsahující DNA. Tu pak další týmy sekvenovaly a zjistily, co Besovy hrnky obsahovaly. Tento přístup se ukázal jako úspěšný.

Socha Bese
Zdroj: Wikimedia Commons/Olaf Tausch

Odhalil, že v nádobě byl koktejl psychedelických drog, tělesných tekutin a alkoholu – kombinace, která byla podle Tanasiho použita při magickém rituálu přehrávajícím egyptský mýtus, pravděpodobně kvůli plodnosti. Odvar byl ochucen medem, sezamovými semínky, piniovými oříšky, lékořicí a hrozny, které se běžně používaly, aby nápoj vypadal jako krev.

„Tento výzkum nám ukazuje, jak vypadaly magické rituály v řecko-římském období v Egyptě,“ dodávají vědci. „Egyptologové se domnívají, že lidé navštěvovali takzvané Besovy komnaty v Sakkáře, když si přáli potvrdit úspěšné těhotenství, protože těhotenství ve starověkém světě bylo plné nebezpečí.“

Tato kombinace přísad tedy mohla být použita při magickém rituálu vyvolávajícím snové vize v kontextu tohoto nebezpečného období porodu. „Náboženství je jedním z nejvíce fascinujících a záhadných aspektů starověkých civilizací,“ doplňuje Tanasi. „Díky této studii jsme našli vědecký důkaz, že egyptské mýty mají něco do sebe, a pomáhá nám to osvětlit málo pochopené rituály, které se pravděpodobně prováděly v Besových komnatách v Sakkáře poblíž Velkých pyramid v Gíze.“