Stárnoucím rákosníkům seychelským pomáhají s péčí o mláďata „chůvy“, tvrdí vědci

Mláďata rákosníka seychelského lépe prospívají, pokud jejich stárnoucí rodiče mají na péči pomocníky. Tyto „chůvy“ například pomáhají shánět potravu pro ptáčata. Poukázala na to nová studie, kterou publikoval časopis Evolution Letters.

Ve svém novém výzkumu se vědci z University of East Anglia, University of Groningen a několika dalších institucí zaměřili na rákosníka seychelského. Jedná se o druh zpěvného ptáka, který žije v malých rodinných skupinkách.  

K dispozici měl výzkumný tým data získaná třicetiletým studiem těchto ptáků na seychelském ostrůvku Cousin. Konkrétně se nyní vědci zaměřili na to, jak starší rákosníci při péči o mladé využívají pomoc ostatních ptáků.

Výzkum došel k závěru, že zapojení ptačích „chův“ může kompenzovat pokles schopnosti starších rodičů poskytovat svým potomkům dostatečnou péči. Společná starost o ptáčata také může rozvíjet sociální chování v rodinných skupinách se staršími rodiči. 

Rozdělení péče

„U mnoha druhů zvířat mají potomci starších rodičů menší šanci na přežití,“ poznamenal jeden z autorů studie David S. Richardson z University of East Anglia. „Kooperativní povaha rákosníků vede k tomu, že péče o mláďata se často dělí mezi dominantní rodičovský pár a proměnlivý počet dospělých podřízených pomocníků,“ vysvětlil. Ti jim pomáhají v různých ohledech. Mimo jiné mladým zajišťují potravu. 

„Míra péče, kterou poskytují rodiče, se tak díky pomocníkům snižuje. To jim samotným může zajistit vyšší šanci na přežití i na lepší budoucí reprodukční výkon,“ dodal Richardson.

Pomoc od ostatních rákosníků navíc snižuje úmrtnost ptáčat. Šance na jejich přežití totiž s rostoucím věkem matky postupně klesají. Právě spoluúčast „chův“ tento jev může zvrátit, tvrdí studie.