Sonda DART nárazem do Dimorphosu vyvrhla částice, mohou se dostat k Zemi

Americká sonda DART v roce 2022 záměrně narazila do povrchu měsíce Dimorphos obíhajícího kolem asteroidu Didymos, čímž vyvrhla do prostoru oblak částeček, které se mohou v pozorovatelné podobě dostat k Zemi.

Evropská kosmická agentura (ESA) v září k systému Dimorphos a Didymos vzdálenému asi jedenáct milionů kilometrů od Země vyslala sondu Hera, která bude od konce roku 2026 zkoumat mimo jiné i místo dopadu.

Po nárazu do Dimorphosu oznámili Američané, že se jim tak dobu jeho oběhu kolem planetky podařilo zkrátit o 32 minut. Cílem mise DART bylo připravit se na odvrácení možné civilizační hrozby, kterou by mohla představovat podobná planetka mířící k Zemi. Dimorphos a Didymos pro planetu Zemi nepředstavovaly hrozbu.

Dimorphos
Zdroj: CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA/T. Kareta (Lowell Observatory)/M. Knight (US Naval Academy)

Vědci v Itálii pod vedením Španěla Eloye Peñi-Asensia teď zjistili, že materiál vyvržený při nárazu by mohl do několika let dosáhnout Marsu a také Země. V případě Země může být kontakt vizuálně pozorovatelný, když částice vstoupí do atmosféry, kde shoří. Podle vědců jsou ale tyto částice příliš malé na to, aby mohly představovat riziko.

Načítání...