Škytání u malých dětí přispívá ke správnému vývoji mozku, ukázal výzkum

Když malé dítě krátce po narození škytne, rodiče to většinou dojme. Podle nového výzkumu ale škytání výrazně pomáhá zlepšovat vývoj dětského mozku. Spouští totiž vlnu nervových signálů, které dítě učí, jak regulovat dýchání, zjistili vědci.

V odborném žurnálu Clinical Neurophysiology vyšly výsledky výzkumu, které naznačují, jak klíčové je škytání ve věku krátce po narození. „Důvody, proč vlastně škytáme, nejsou zatím zcela jasné. Ale mohou spočívat i ve vývojových příčinách – protože jak novorozené děti, tak i děti v děloze škytají tak často,“ uvedla hlavní autorka studie, neuroložka Kimberley Whiteheadová.

Vůbec nejčastěji se škytání objevuje u nedonošených dětí. Denně touto činností stráví asi 15 minut – tedy asi jedno procento celého dne. Vůbec první škytnutí se objevují v děloze u plodu starého pouhých devět týdnů; jde o jeden z těch vůbec prvních vzorců aktivity.

Škytání je prospěšné

Vědci nyní zkoumali detailně 13 novorozenců v neonatální péči – všechny tyto děti se narodily předčasně, takže jejich stav může dobře odrážet, co je typické pro poslední trimestr. A u všech se objevovalo velké množství škytnutí. 

Výzkumníci zkoumali, co se při škytání děje v mozku malého dítěte, pomocí elektroencefalografie – připevnili jim na hlavičky elektrody, které sledovaly elektrickou aktivitu, zatímco pohybové senzory na těle poznaly, kdy dítě škytá.

Ukázalo se, že po svalovém záškubu spojeném se škytnutím vždy následovala silná aktivita v mozku – objevily se dvě mozkové vlny následované krátce poté třetí. Ta poslední velmi připomínala reakci na zvuk. Je tedy pravděpodobné, že dítě tak reaguje na zvuk vlastního škytnutí. Podle vědců je taková zpětná vazba mezi více smysly najednou nesmírně důležitá pro vznik správných spojení v mozku.

„Aktivita, která vzniká po škytnutí, může pomáhat dětskému mozku, aby se naučil, jak sledovat dýchací svaly – cílem je, aby se dítě naučilo vědomě kontrolovat své dýchání,“ uvedl jeden z hlavních autorů výzkumu Lorenzo Fabrizi. „Když se narodíme, obvody, které zpracovávají výsledky smyslového poznávání světa, ještě nejsou plně utvořené. A právě proto je pro novorozence vznik takových sítí klíčově důležitý,“ dodal vědec.

Tento výzkum přispívá i k lepšímu poznání smyslu škytání u dospělých. Kimberley Whiteheadová se domnívá, že by mohlo být zbytkem reflexu z doby těsně po porodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 42 mminutami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 3 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 3 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 6 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
včera v 15:07

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...