Hlavní inženýr projektu robotického vozítka Perseverance Adam Steltzner na Twitteru vyjádřil své nadšení z úspěšného odběru vzorku z povrchu rudé planety. NASA je však opatrnější a před oficiálním potvrzením chce nejprve na dalších fotografiích ověřit, že je v trubici dostatečné množství materiálu pro analýzu. S focením musí čekat na lepší světelné podmínky, uvedla na svých stránkách.
Roveru Perseverance se nejspíš podařilo nabrat vzorek materiálu z Marsu
„Máme vzorek. Nikdy jsem nebyl šťastnější, že vidím díru ve skále,“ napsal Steltzner.
NASA roveru na sociální síti zřídila jeho vlastní účet, příspěvky na něm píše v první osobě, jako kdyby je psalo robotické vozítko z Marsu. „Na prvních snímcích je vidět vzorek z odběru. Fotky, které jsem pořídil, jsou kvůli špatnému světlu neprůkazné. Až budou lepší světelné podmínky, pořídím další fotky, abychom potvrdili, že máme v trubici neporušený vzorek,“ napsala NASA na Twitteru. S textem také zveřejnila dvě fotografie trubice na vzorky:
První odběr na začátku srpna se nezdařil kvůli velké jemnosti materiálu.
Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.
NASA chce pomocí robotického roveru získat kolem pětatřiceti takových vzorků. Odběry proto budou dál pokračovat na jiných místech.
Marsovská laboratoř v akci
Perseverance přistál na Marsu osmnáctého února s Ingenuity v útrobách. Malý vrtulník má vlastní program. Není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.
Očekávání expertů stroj překonal a má už za sebou jedenáct úspěšných letů, při nichž mimo jiné pořídil množství záběrů terénu ze vzduchu. Snímky vědci využívají i při plánování trasy Perseverance.