Rolls-Royce se chlubí konceptem jaderného pohonu. Má dostat lidi na Mars

Lidstvo v následujících dekádách plánuje cesty na Měsíc a Mars, ambice ale omezují stávající metody pohonu raket. Ten chemický je pro cesty do hlubšího vesmíru nepraktický. Nyní přišla s informací o vývoji prototypu možného náhradníka společnost Rolls-Royce.

Společnost Rolls-Royce je sice spojována nejčastěji s luxusními automobily, ve skutečnosti jde ale především o výrobce motorů. Nyní oznámila, že začne vyrábět i miniaturní jaderné reaktory, které by se daly použít pro pohon kosmických lodí při cestách do hlubšího vesmíru. Například na mise na Mars.

Podle vyjádření společnosti byl měl tento reaktor využívat uran. To je výhodné, protože je ho dostatek a je poměrně levný. Princip bude podobný jako u normální jaderné elektrárny. Při jaderném štěpení dochází k bombardování atomu neutronem. Tento atom se pak rozštěpí, čímž se uvolní energie, která se pak využije k pohonu rakety.

Lidstvo už tuto technologii v dostatečně zmenšené velikosti dávno má – využívá se pro pohon vojenských ponorek. 

Hlavní výhoda takové metody spočívá v tom, že nevyžaduje ani zdaleka tolik paliva jako současné rakety s chemickým pohonem, což znamená, že celý systém bude lehčí, a tedy levnější. Při vývoji se ale ještě může vyskytnout řada komplikací. Například správné stínění reaktoru může celkovou hmotnost výrazně navýšit

Zatím jen prototyp

Na stránkách společnosti vysvětluje šéf inovací Jake Thompson, že tento reaktor je zatím pouze ve „fázi konceptu, návrhu, vývoje a testování“. Teď tedy vznikne základní prototyp, a teprve pokud se ukáže jako funkční, bude se pokračovat v jeho vylepšování. 

Společnost Rolls-Royce Holdings oznámila, že chce vyvinout vlastní technologii jaderného reaktoru už roku 2021 a rychle pro tento záměr získala finanční zdroje jak z vládních, tak i soukromých peněz.

Firma uvádí, že reaktor by mohl sloužit jako nová forma pohonu i jako zdroj energie pro základny na Měsíci nebo Marsu, a tvrdí, že do roku 2029 bude mít jaderný reaktor připravený k vyslání na Měsíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Diskuze o tom, kam svrhnout první atomovou bombu, trvaly měsíce

Když se stal Harry S. Truman americkým prezidentem, zjistil, že musí učinit jedno z nejtěžších rozhodnutí. Rozhodnutí, které mohlo připravit o život statisíce lidí, ale také miliony životů zachránit. A to ohledně atomové bomby.
před 14 hhodinami

Blesky ročně zničí nečekaně hodně stromů, ukazuje model. Situace se má zhoršovat

Blesky mají na lesy mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo. Vědci z Technické univerzity v Mnichově vypracovali nové modely, pomocí nichž odhadují, jak velký počet blesků stromy zasáhne a jak velký dopad tento meteorologický jev na lesy má.
před 15 hhodinami

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
před 16 hhodinami

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 18 hhodinami

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
před 21 hhodinami

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
22. 7. 2025

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
22. 7. 2025

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
22. 7. 2025
Načítání...