Roboti ve tvaru medúz i vážek se představili v Číně. Vypadají hloupě, ale mají smysl

Přehlídka více než tisícovky nejpokročilejších robotů od 150 firem i vědeckých center z celého světa. A také diskuse předních odborníků o budoucí roli kybernetiky v průmyslu a každodenním životě. To je náplň vrcholící Světové robotické konference a Světové robotické výstavy v Pekingu.

Právě Čína je v posledních letech jedním z lídrů rychle rostoucího trhu s průmyslovými roboty. Loni se celosvětově prodalo 290 000 robotů, kteří pracují v průmyslu. Trh s robotickými zařízeními v tomto odvětví rychle roste. Loni o 14 % a letos se předpokládá dalších 13. Některé stroje na první pohled vypadají jako hračky, které nebudou mít na výrobu velký dopad. 

Vývojáři ale často tvrdí opak. To je případ třeba tohoto dronu, který napodobuje pohyb medúzy. Yan Yu, obchodní ředitel společnosti Festo, vysvětluje, k čemu něco takového může sloužit: „Díky studiu a napodobování doufáme, že najdeme pravidla, kterými se řídí jejich volný harmonický pohyb. Věříme, že tak zlepšíme technologii našich produktů určených pro průmysl. Za druhé doufáme, že díky studiu těchto jednoduchých pohybů budeme umět vytvořit velmi lehké a velmi efektivní výrobky.“

Roboti mají podle studie ministerstva práce a sociálních věcí způsobit v Česku během dvaceti let zánik desetiny pracovních míst. 35 % pozic má pak digitalizace a robotizace výrazně ovlivnit. Týká se to hlavně míst s mechanickou rutinní činností. Některé čínské firmy hledají na výstavě náhradu za lidské zaměstnance už teď.

Kdo se bojí robotů

Huang Jianye, návštěvník výstavy pracující ve firmě spravující síť vysokého napětí, se toho nebojí: „Naší prací je běžně například kontrola a inspekce elektrického vedení. Takové rutinní práce. Protože vysoké napětí je celkem nebezpečné, roboti budou běžně používáni pro úkoly typu: Běž a najdi problém, místo toho, aby to dělal člověk.“

Experti předpokládají, že rozvoj robotiky ještě více urychlí pokroky v programování umělé inteligence. Skutečná samostatnost by strojům otevřela dveře i k náročnějším činnostem. Součástí plánovaných diskusí je tak i otázka, jak zajistit, aby roboti nebyli pro člověka hrozbou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
včera v 12:00

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025
Načítání...