Rehák: Umělá inteligence umí tvořit falešné osoby i otisky prstů

Umělé inteligence se naučily vytvářet falešné identity, které jsou k nerozeznání od pravých. Působí tak věrohodně, že dokážou obelstít i banky.

Umělá inteligence (AI) umí vytvářet falešné osoby a otisky prstů. Pro finanční transakce může představovat nebezpečí, ale také ochranu, řekl  na konferenci Singular University zakladatel a generální ředitel společnosti Bulletproof AI Martin Rehák. Jeho firma odhaluje podvody ve finančních transakcích způsobené roboty a hledá pro tyto hrozby řešení. On-line útoky na počítačové a internetové uživatele jsou podle něj dnes větší hrozbou než útoky fyzické.

Takzvané generativní sporné sítě (GAN) dokážou vytvářet falešné osoby a účty. AI se dokázala v tomto systému vycvičit, stejně jako člověk, pomocí zkušeností a chyb. „V roce 2016 vytvořil GAN sérii obrázků, které vypadají zvláštně, ale nerozpoznáte je od těch vytvořených člověkem. Generátor je vytvoří a diskriminátor (filtr) rozhodne, jestli jsou rozpoznatelné od lidských, nebo ne,“ popsal Rehák. Generátor pozná, kde udělal chybu, poučí se z ní a opraví ji. Společně se tyto dva algoritmy vylepšily.

Falešní lidé, falešné informace

Po dvou letech vznikly obrázky neexistujících lidí díky obrázkům a informacím na Facebooku. S těmito falešnými identitami je v některých zemích možné obelhat bezpečnostní princip „Poznej svého klienta“, na základě kterého společnost shromažďuje relevantní informace o klientech. Podle takto složeného profilu podnikatel pozná, zda uskutečněné obchody odpovídají majetkovým poměrům klienta či jeho podnikatelské činnosti.

Bezpečné podle Reháka není ani nastavit zamykání a odemykání mobilního telefonu na otisky prstů. „Loni v listopadu skupina výzkumníků použila AI a GAN k vytvoření falešných otisků prstů. Nikomu nepatří. Byly vytvořeny jen proto, aby odemykaly telefony a databáze,“ vysvětlil.

AI a GAN umí také generovat videa a fotky. Není tedy bezpečné přijímat nového zaměstnance nebo klienta například přes Skype.

Zločin se přesunul do kyberprostoru

„A to je jen začátek. GAN jsou velmi mladé. Od roku 2015 většina zločinů ve Velké Británii byla spáchána on-line. A většina z nich byly finanční podvody. Zapomeňme na útočníka, kterého potkáme na ulici,“ doplnil Rehák. Je ale možné podle něj pomocí AI vytvořit také bezpečnostní systémy, které mohou lidi ochránit, a je možné je využít jako výhodu před konkurencí.

Mezinárodní konference Singular University podruhé v pražském Paláci Žofín představila celosvětově uznávané experty na technologie, podnikatele, vědce a inovátory, aby diskutovali o budoucnosti technologií. První konference se v Praze konala loni. Sešlo se přes 800 odborníků ze soukromého, veřejného i akademického sektoru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 1 hhodinou

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 19 hhodinami

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
včera v 11:20

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
12. 5. 2025

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
12. 5. 2025

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
12. 5. 2025
Načítání...