Používání sociálních sítí zpomaluje příchod spánku. Efekt je podobný drogám, popsal výzkum

Sociální sítě jsou u mnoha lidí přímou příčinou horšího spánku. Popsala to rozsáhlá americká studie, kterou vedli psychiatři z Dukeovy a Yaleovy univerzity. Tvrdí, že našli příčinnou souvislost mezi používáním sociálních médií před spánkem a jeho kratším trváním.

Vědci do svého výzkumu zahrnuli 120 milionů komentářů na sociálních sítích a 44 tisíc uživatelů Redditu. Data pokrývají období za 15 let. Psychiatry zajímalo, jak moc souvisí stále se zhoršující kvalita lidského spánku s fenoménem sociálních sítí.

Už starší výzkumy dost přesvědčivě prokázaly, že problémem je vystavení modrému světlu, které vyzařují obrazovky mobilů, tabletů a notebooků. To totiž narušuje produkci melatoninu.

Aktuální analýza dat ze sociální sítě Reddit ukázala, že pokud daný člověk na tyto stránky přispěl přibližně hodinu před svou obvyklou dobou spánku, bylo mnohem pravděpodobnější, že zůstane vzhůru déle poté, než je u něj obvyklé. Nebylo to moc, průměrný čas zpoždění příchodu spánku byl asi tři minuty. To se ale týkalo jednoho příspěvku. A čím více jich bylo, tím více se u něj spánek oddaloval.

Dopamin proti spánku

Autoři výzkumu se domnívají, že viníkem je v tomto případě dopamin. Tato látka vzniká přirozeně v lidském mozku a má důležitou roli v nejméně šesti mozkových aktivitách. Velmi silná je jeho úloha ve vzniku motivace, emocí, ale hlavně v systému potěšení a „odměn“. Způsobuje totiž vznik příjemných pocitů, a to jako reakci na normální podněty v okolí, ale také po užití drog. Drogová závislost se dává do souvislosti právě s touhou po příjemných pocitech navozených dopaminem.

Podobné působení dopaminu vědci už dříve zaznamenali také vlivem sociálních médií. Sítě v lidech spouštějí stejný efekt, kdy jejich uživatel očekává pozitivní reakce na svůj příspěvek, těší se na lajky, sdílení a komentáře tak silně, že se aktivují stejné dráhy jako u drog.

A právě tento efekt je podle autorů studie příčinou zpomaleného nástupu spánku. Předchozí výzkumy totiž ukázaly, že zvýšení hladiny dopaminu povzbuzují duševní aktivity a bdělost, což jsou efekty, které usínání neprospívají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 1 hhodinou

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 18 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 20 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025
Načítání...