Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší, ukazuje studie

Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19 výrazně nižší. Vyplývá to ze studie výzkumníků londýnské univerzity UCL, kteří zkoumali pravděpodobnost opakované koronavirové nákazy u klientů a zaměstnanců domovů pro seniory. Informovala o tom agentura Reuters.

Studie, kterou ve čtvrtek publikoval vědecký časopis The Lancet Health Longevity, zjistila, že u klientů domovů pro seniory, kteří prodělali covid-19, byla mezi říjnem a únorem zhruba o 85 procent nižší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem, než u klientů, kteří první infekci neprodělali. U zaměstnanců domovů pro seniory se po první nákaze pravděpodobnost reinfekce snížila zhruba o 60 procent.

„Je velmi dobrá zpráva, že přirozená nákaza po tuto dobu chrání před reinfekcí. Riziko opakované infekce se zdá být velmi nízké,“ uvedla Maria Krutikovová z UCL. „Skutečnost, že prodělání covidu-19 poskytuje obyvatelům domovů pro seniory vysokou míru ochrany, je také povzbudivá vzhledem k předchozím obavám, že se u těchto lidí s nastupujícím věkem objevuje méně robustní imunitní odpověď,“ dodala.

Do studie bylo zapojeno 682 klientů britských domovů pro seniory a 1429 zaměstnanců. Věkový medián seniorů byl 86 let. Protilátky na koronavirus podle testů provedených loni v červnu a červenci měla zhruba třetina. Studie nezkoumala účinnost očkování, takže vyřadila účastníky 12 dní po podání první dávky. Účinnost očkování proti covidu-19 chtějí vědci zkoumat v jiné studii.

Trvající nejistoty

Docent biomedicínské technologie z univerzity v Readingu Alexander Edwards řekl, že stále panuje hodně nejistoty ohledně toho, jak dlouho a jak moc prodělání covidu-19 chrání před opakovanou nákazou. „K reinfekci dochází, takže ochrana není úplná. Očekáváme, že přirozená nákaza chrání před vážnější infekcí, ale stále k tomu nemáme dostatek dat,“ vysvětlil Edwards, který se na studii nepodílel.

Výzkumníci uvedli, že studie se konala i v době, kdy se rozšířila nakažlivější varianta alfa, která se poprvé objevila v Británii. To naznačuje, že předchozí infekce koronavirem poskytuje poměrně vysokou ochranu před reinfekcí britskou variantou. Úřady v Británii nicméně v poslední době znepokojuje rozmach varianty koronaviru nazývané delta, která byla poprvé odhalena v Indii a je podle předběžných zjištění vědců nakažlivější než většina dosavadních verzí viru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 8 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 10 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
včera v 17:10

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...