Pevná půda se stala po zemětřesení v Turecku tekutinou, domy se v ní topily

2 minuty
UDÁLOSTI: Projevy ztekucení písku při zemětřeseních
Zdroj: ČT24

Zemětřesení, které začátkem února zasáhlo s magnitudou 7,8 část Turecka a Sýrie, bylo nejsilnější za stovky let. Extrémně ničivé bylo zčásti i kvůli nestabilnímu podloží. To se podle geologů může při silném zemětřesení chovat jako kapalina, kdy budovy ztrácí oporu a propadají se. Přesně to se na turecko-syrském pomezí odehrálo jak 6. února, tak i 20. února při nových, slabších otřesech.

Zvlněné silnice, nahnuté a zřícené budovy nebo voda v ulicích. To jsou typické projevy takzvaného ztekucení písků pří zemětřeseních. Klíčovou roli přitom hraje voda, bez níž by písek jen sesedal. Pokud se ale kapalina v místě nachází, tak se samotná zemina začne chovat jako tekutina, uvádí geolog David Mašín z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 

Voda totiž způsobí, že zmizí přirozené tření mezi zrnky písku. A protože už o sebe pak nedrhnou, mohou se rychleji a plynuleji pohybovat. A chovají se jako sama kapalina.

Budovy, jež stojí na zemi, která se stane z pevné tekutou, se pak do ní boří – jako kůň do bažiny. „Jakékoliv naklonění pak vedlo k tomu, že došlo ke kolapsu konstrukce,“ vysvětluje Mašín.

Zkapalnění země po zemětřesení v Turecku 20. února
Zdroj: USGS

Zaplavení spodní vodou

Podle Geologické služby Spojených států se riziko ztekucení týká hlavně míst, kde je hladina spodních vod vysoko. Voda se pak po otřesech snadno a rychle dostane do pískových vrstev. Ohrožené jsou ale také lokality podél řek, pobřeží nebo okolí vodních nádrží.

Ztekucení písčitých hornin mohla být i jedna z příčin zatopení pobřežního města Iskenderun, které se během zemětřesení zaplnilo spodní vodou.


Velký vliv má samozřejmě také materiál podloží, nejrizikovější jsou právě písky. „Naopak, když už jsou jednotlivá zrna příliš malá, třeba u jílů, tak už ke ztekucení nedochází vůbec,“ doplňuje Mašín.

Typická oblast, kde k tomuto jevu dochází, je podle něj Japonsko, kde je míst s písčitými horninami hodně a současně jsou tam častá zemětřesení. 

Architekti a inženýři o tomto problému dobře vědí už desítky let. A dokáží ho účinně řešit, jen to není zadarmo. Když se písek stlouká těžkými závažími nebo velkou silou, stane se kompaktnějším a voda mezi zrníčka nedokáže proniknout. A písek se tak nemůže zkapalnit.

Navíc v Japonsku kladou důraz na kvalitní konstrukce budov. Musí vydržet nejen samotné otřesy, ale také naklonění, když už se přes ostatní opatření dům do podloží zaboří.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 17 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 19 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...