Ohrožena je takřka polovina všech kvetoucích rostlin, varují botanici

3 minuty
Horizont ČT24: Téměř polovině druhů rostlin hrozí vyhynutí
Zdroj: ČT24

Rostliny poskytují lidstvu téměř všechno, co potřebuje – potravu, oblečení, léky, čistý vzduch, stavební materiály či teplo. Nová zpráva britských Královských botanických zahrad v Kew Gardens teď ale upozorňuje, že téměř polovině známých kvetoucích rostlin hrozí vyhynutí. Vážně jsou ohroženy dokonce až tři čtvrtiny dosud nepopsaných druhů.

Na text slavné písně „Řekni, kde ty kytky jsou“ mají britští přírodovědci smutnou odpověď. Velká část vyhyne. Ohroženo je podle nich 45 procent známých kvetoucích rostlin po celém světě.

Součástí této nové zprávy je i část, která se věnuje těm druhům, které vědci zatím neobjevili nebo nepopsali. Autoři přiznávají, že odhadovat šance na přežití něčeho, o čem se neví, jestli vůbec existuje, je hodně odvážné. Zpráva botanických zahrad v Kew se ale opřela o statistiku a našla souvislost mezi tím, kdy byl druh objeven, a tím, jak je ohrožený.

„Odhalili jsme zcela jasný vztah, který je statisticky velmi dobře ověřený. Podle něj rostliny popsané v 19. století pravděpodobně ohrožené nejsou. Ale při pohledu na druhy popsané v letech 2019 a 2020 je daleko vyšší pravděpodobnost jejich ohrožení,“ vysvětluje Matilda Brownová, která v Královské botanické zahradě pracuje.

Neznámé kouty planety

Rozmanitost rostlinného života, kterou lidé vidí kolem sebe, je stále jenom zlomkem toho, co Země nabízí. Pod pláštěm neviditelnosti se stále ještě ukrývá řada tropických oblastí Asie a Jižní Ameriky. Jen od roku 2020 tam vědci popsali 18 880 nových druhů rostlin a hub. Ze všeho nejvíc je ohrožuje změna prostředí, kterou způsobují nová využití, například zemědělství.

„Pokud se nerozhoupeme a nezačneme prozkoumávat oblasti planety, kde ještě neznáme, jaké druhy rostlin a hub tam žijí, pak tyto druhy mohou vyhynout, aniž bychom věděli, že kdy existovaly,“ doplňuje další biolog z Královských botanických zahrad Martin Cheek. Z výsledků ale není vyděšený. „Myslím, že to není beznadějné, je totiž moc zajímavé nacházet pro vědu úžasné nové druhy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 2 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 3 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 5 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 9 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
včera v 16:12

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
včera v 11:20

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...