Nový objev v Pompejích. DNA mrtvých vypráví jiný příběh než dosavadní výzkum

Když vědci prozkoumali novými metodami genetický materiál mrtvých z Pompejí, zjistili, že stará vysvětlení některých dobře známých výjevů nedávají smysl.

Čtyřčlenná rodina se schovává pod kamenným schodištěm, kolem padá žhavý popel. Rodina ví, že nemůže uniknout, z Pompejí se stala smrtící past. Výše popsané se odehrálo roku 79 u slavného Domu zlatého náramku; příběh na návštěvě uslyší každý turista. Ale podle nové analýzy tato slavná scéna není tím, čím se zdá: „matkou“ skupiny je ve skutečnosti muž.

Vědci z Itálie, Německa a USA v časopise Current Biology popsali, že se jim povedlo získat jadernou a mitochondriální DNA ze vzorků úlomků kostí smíchaných se sádrou odebraných ze čtrnácti restaurovaných odlitků, z nichž pět bylo podrobně prozkoumáno.

Byli mezi nimi také tři ze čtyř lidí nalezených u paty schodiště v bohatě zdobené budově nazvané Dům zlatého náramku. Přezdívka odkazuje na šperk, který nosil na ruce jeden ze dvou dospělých, kteří byli nalezeni s dítětem na boku – okolnosti, které vedly k domněnce, že tato oběť byla matkou dvou dětí ve skupině, přičemž druhý dospělý se pak logicky považoval za otce.

Ale to byl omyl. Nová analýza totiž odhalila, že osoba s náramkem byla muž a že měla černé vlasy a tmavou pleť. Vědci ani nenašli žádné důkazy o tom, že by byl příbuzný dvou kojenců, chlapců. Údaje naznačují, že předkové těchto tří obětí měli původ v různých populacích východního Středomoří nebo severní Afriky. Vědci naznačují, že existují genetické stopy, které napovídají, že i druhý dospělý mohl být muž.

Další záhada

Studie nabídla nový pohled i na vztah dvou obětí erupce Vesuvu, které se našly ve vzájemném objetí v budově známé jako Dům kryptoportiků. Archeologové předpokládali, že se mohlo jednat o matku a dceru, dvě sestry nebo milenecký pár. Nová analýza ale vylučuje první dvě interpretace, a naopak potvrzuje pravdivost té třetí: jedna z obětí byla muž a dvojice nebyla příbuzná po ženské linii.

„Tyto objevy zpochybňují dlouholeté interpretace, jako je spojování šperků s ženskostí nebo výklad fyzické blízkosti jako ukazatele biologických vztahů,“ píší vědci. Dokonce se domnívají se, že je možné, že restaurátoři v minulosti manipulovali s pózami a relativním umístěním těl, aby napomohli vyprávění dramatického příběhu.

Analýzy nevyvrátily všechny známé příběhy. Například potvrdily, že oběť nalezená o samotě v místnosti ve velké budově známé jako Vila záhad byla muž, přesně jak se dříve předpokládalo. Podle DNA se mohlo jednat o místního obyvatele Pompejí.

Na otázku, odkud čtyřčlenná skupina pocházela, vědci zatím nemají odpověď. Ve společnosti, která byla silně založena na otroctví, by se dalo předpokládat, že šlo právě o otroky z Afriky. Není ale ani vyloučené, že šlo o dobrovolné migranty z Afriky nebo o jejich potomky. Anebo dokonce o obchodníky, kteří se do Pompejí dostali „pracovně“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
před 25 mminutami

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
před 51 mminutami

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
před 1 hhodinou

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
před 2 hhodinami

Neandertálci zpracovaná kost jeskynního lva je jako „švýcarský armádní nůž“ doby kamenné

Víceúčelový nástroj nalezený v belgické jeskyni zvyšuje povědomí o tom, jak inteligentní byli neandertálci. Kromě toho je zajímavý také tím, že kosti jeskynních lvů tito pravěcí lidé podle všeho jinak nevyužívali.
před 5 hhodinami

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
před 19 hhodinami

Před 40 lety potopili francouzští agenti loď Greenpeace. Zastavili tak vlastní jaderné testy

Operace agentů francouzské tajné služby v podobě potopení lodi ekologických aktivistů měla za cíl zamezit jim v blokování testů atomových zbraní. Jejich útok sice uspěl a loď se potopila. Ale v důsledku skandálu byly testy zastavené.
před 20 hhodinami

„Díky za zrušení meteorologické služby!“ Na Trumpa se po záplavách valí kritika

Zatímco počet obětí bleskových záplav v Texasu stoupá, administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí kritice. Tragická bilance je totiž přičítána Trumpovým škrtům ve federální sféře a lídr demokratických senátorů požaduje prošetření jejich dopadů na dění v jižním státě USA. To navíc negativně ovlivnila také absence varovných sirén v epicentru katastrofy.
včeraAktualizovánovčera v 13:05
Načítání...