Nový objev v Pompejích. DNA mrtvých vypráví jiný příběh než dosavadní výzkum

Když vědci prozkoumali novými metodami genetický materiál mrtvých z Pompejí, zjistili, že stará vysvětlení některých dobře známých výjevů nedávají smysl.

Čtyřčlenná rodina se schovává pod kamenným schodištěm, kolem padá žhavý popel. Rodina ví, že nemůže uniknout, z Pompejí se stala smrtící past. Výše popsané se odehrálo roku 79 u slavného Domu zlatého náramku; příběh na návštěvě uslyší každý turista. Ale podle nové analýzy tato slavná scéna není tím, čím se zdá: „matkou“ skupiny je ve skutečnosti muž.

Vědci z Itálie, Německa a USA v časopise Current Biology popsali, že se jim povedlo získat jadernou a mitochondriální DNA ze vzorků úlomků kostí smíchaných se sádrou odebraných ze čtrnácti restaurovaných odlitků, z nichž pět bylo podrobně prozkoumáno.

Byli mezi nimi také tři ze čtyř lidí nalezených u paty schodiště v bohatě zdobené budově nazvané Dům zlatého náramku. Přezdívka odkazuje na šperk, který nosil na ruce jeden ze dvou dospělých, kteří byli nalezeni s dítětem na boku – okolnosti, které vedly k domněnce, že tato oběť byla matkou dvou dětí ve skupině, přičemž druhý dospělý se pak logicky považoval za otce.

Ale to byl omyl. Nová analýza totiž odhalila, že osoba s náramkem byla muž a že měla černé vlasy a tmavou pleť. Vědci ani nenašli žádné důkazy o tom, že by byl příbuzný dvou kojenců, chlapců. Údaje naznačují, že předkové těchto tří obětí měli původ v různých populacích východního Středomoří nebo severní Afriky. Vědci naznačují, že existují genetické stopy, které napovídají, že i druhý dospělý mohl být muž.

Další záhada

Studie nabídla nový pohled i na vztah dvou obětí erupce Vesuvu, které se našly ve vzájemném objetí v budově známé jako Dům kryptoportiků. Archeologové předpokládali, že se mohlo jednat o matku a dceru, dvě sestry nebo milenecký pár. Nová analýza ale vylučuje první dvě interpretace, a naopak potvrzuje pravdivost té třetí: jedna z obětí byla muž a dvojice nebyla příbuzná po ženské linii.

„Tyto objevy zpochybňují dlouholeté interpretace, jako je spojování šperků s ženskostí nebo výklad fyzické blízkosti jako ukazatele biologických vztahů,“ píší vědci. Dokonce se domnívají se, že je možné, že restaurátoři v minulosti manipulovali s pózami a relativním umístěním těl, aby napomohli vyprávění dramatického příběhu.

Analýzy nevyvrátily všechny známé příběhy. Například potvrdily, že oběť nalezená o samotě v místnosti ve velké budově známé jako Vila záhad byla muž, přesně jak se dříve předpokládalo. Podle DNA se mohlo jednat o místního obyvatele Pompejí.

Na otázku, odkud čtyřčlenná skupina pocházela, vědci zatím nemají odpověď. Ve společnosti, která byla silně založena na otroctví, by se dalo předpokládat, že šlo právě o otroky z Afriky. Není ale ani vyloučené, že šlo o dobrovolné migranty z Afriky nebo o jejich potomky. Anebo dokonce o obchodníky, kteří se do Pompejí dostali „pracovně“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Nový český patent řeší recyklaci vzácných zemin i závislost na Číně

Vědecký tým Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, bez nichž se neobejde moderní elektronika, medicína, automobilový ani obranný průmysl. Metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů, a to ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
2. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025
Načítání...