Nošení těžkých tašek či hraní s dětmi může významně snížit riziko rakoviny

Nový výzkum naznačuje, že i jen 4,5 minuty intenzivní aktivity, při které se člověk zadýchá, může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny až o 32 procent. A nemusí jít ani přímo o cvičení.

Vědci prozkoumali údaje více než 22 tisíc lidí, kteří pravidelně necvičí. Sledovali pak klinické zdravotní záznamy této skupiny po dobu téměř sedmi let, zaměřili se na výskyt rakoviny.

Ukázalo se, že už čtyři až pět minut intenzivní pohybové aktivity denně bylo spojeno s podstatně nižším rizikem ve srovnání s lidmi, kteří nic takového nedělali. Vědci pro tento druh pohybu zavedli zkratku VILPA – což je zkratka slov „Vigorous Intermittent Lifestyle Physical Activity“. Označili tak velmi krátké úseky aktivit, které někteří lidé každý den vykonávají. Patří mezi nejen činnosti, jako jsou intenzivní domácí práce, nošení těžkých nákupů v obchodě, rychlá chůze nebo hraní si s dětmi.

„VILPA je něco jako aplikace principů vysokointenzivního intervalového tréninku (HIIT) do každodenního života,“ uvedl hlavní autor studie Emmanuel Stamatakis. 

Podle něj jsou dospělí, kteří necvičí, vystaveni zvýšenému riziku vzniku některých druhů rakoviny, zejména prsu, děložní sliznice nebo tlustého střeva. Ale až donedávna nebylo možné změřit vliv méně formálních nebo organizovaných forem intenzivní fyzické aktivity.

„Víme, že většina lidí středního věku pravidelně necvičí, což je vystavuje zvýšenému riziku rakoviny, ale teprve díky nástupu nositelných technologií, jako jsou trackery aktivity, jsme dnes schopní zkoumat dopad krátkých náhodných fyzických aktivit prováděných v rámci každodenního života,“ řekl první autor profesor Stamatakis.

„Je pozoruhodné, že zvýšení intenzity každodenních úkolů na pouhé čtyři až pět minut denně, prováděné v krátkých intervalech po přibližně jedné minutě, je spojeno s celkovým snížením rizika rakoviny až o 18 procent a až o 32 procent u typů rakoviny spojených s fyzickou aktivitou.“

Příčiny a následky

Studie je takzvaně observační. Což znamená, že jejím cílem nebylo přímo popsat řetězec příčin a následků. Autoři tvrdí, že vidí silnou souvislost, a odkazují na předchozí studie v rané fázi, které ukazují, že přerušovaná intenzivní fyzická aktivita vede k rychlému zlepšení kardiorespirační zdatnosti, což může poskytnout možné biologické vysvětlení. Mezi další pravděpodobné faktory patří role fyzické aktivity při zlepšování citlivosti na inzulín a chronický zánět.

„Tuto souvislost musíme dále prozkoumat prostřednictvím dalších ještě důkladnějších studií, ale zdá se, že VILPA může být slibným doporučením na snížení rizika vzniku rakoviny u lidí, pro které je strukturované cvičení obtížné nebo nelákavé,“ dodává profesor Stamatakis. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 3 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 17 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 18 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 18 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 20 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...