Neviditelným planktonovým lesům se při změně klimatu daří, ukázal výzkum

Podle nového výzkumu se v části oteplujícího se oceánu daří „neviditelnému lesu“ fytoplanktonu, tedy rostlinného planktonu. Může to mít velké globální důsledky. Tyto organismy totiž zajišťují přibližně polovinu takzvané primární produkce planety, tedy asi půlku všech buněk na Zemi spojených s fotosyntézou. A také jsou zodpovědné za produkci většiny kyslíku.

Vědce zajímalo, jak rostlinný plankton reaguje na lidmi způsobenou změnu klimatu, která se v současné době odehrává. Tyto organismy se vyskytují ve dvou hlavních vrstvách: jedna je přímo na hladině oceánu, druhá pod ní.

Fytoplankton je planktonní společenstvo jednobuněčných fotosyntetizujících mikroorganismů, které se volně vznášejí v prosvětlené povrchové vodě oceánů i dalších vodních ploch. Dominantními složkami fytoplanktonu jsou řasy, sinice (cyanobakterie) a někteří fotosyntetizující prvoci.

Výsledky studie, která vyšla v odborném časopise Nature Climate Change, ukazují, že tato dvě společenstva reagují odlišně. Biologové společenstva zkoumali v Sargasovém moři kolem Bermud.

Vrstvy fytoplanktonu

Podle výzkumu se v posledním desetiletí celková biomasa (živá hmota) podpovrchového fytoplanktonu v reakci na oteplování zvýšila. To ale mělo dopad na plankton v nižší vrstvě, který ztrácí zelené zabarvení, protože se k němu dostane méně světla. Nicméně celková biomasa zůstala stabilní.

„Je důležité těmto trendům porozumět, protože fytoplankton je základem mořské potravní sítě a také hraje klíčovou roli při odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry,“ uvedl hlavní autor studie Johannes Viljoen z katedry věd o Zemi a životním prostředí na Exeterské univerzitě. „Naše výsledky ukazují, že hluboko žijící fytoplankton, kterému se daří v podmínkách s nízkým osvětlením, reaguje na oteplování oceánů a proměnlivost klimatu jinak než povrchový fytoplankton.“

Zařízení CTD rosette, které sbírá vzorky fytoplanktonu z hlubších vrstev a současně měří, jaké tam panují podmínky
Zdroj: University of Exeter/ Bob Brewin

Podle Viljoena byl výzkum dost náročný, nemohli se spolehnout na obvyklá pozorování z družic – podpovrchová část je satelitnímu pohledu pochopitelně skrytá. Měření tedy zajistily sondy, které přírodovědci pod hladinu vypustili.

Jde o první pokus nahlédnout na zcela klíčový děj na Zemi, jehož se nutně musejí dotýkat globální změny. Právě mořský fytoplankton totiž vyrábí podstatné množství kyslíku na Zemi – odhady se pohybují mezi padesáti a pětaosmdesáti procenty.

A ani to není všechno, tato biomasa je totiž i základem potravního ekosystému. Spoluautor studie Bob Brewin dodal: „Změny v základně potravního řetězce mohou mít kaskádovité účinky na mořské živočichy, od drobného zooplanktonu až po velké ryby a mořské savce. Budoucnost fytoplanktonu bude mít tedy zásadní dopady na biologickou rozmanitost i na změnu klimatu.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. Touto misí se společnost SpaceX zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 6 mminutami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 18 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 20 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 23 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...