Na Zemi přistáli tři čínští astronauti. V Nebeském paláci žili půl roku

Po půlroce stráveném v základním modulu budované vesmírné stanice Tchien-king (Vesmírný palác) se vrátili na Zemi tři čínští astronauti. Loď Šen-čou 13 s nimi přistála v poušti Gobi v sobotu dopoledne. Půlroční pobyt na orbitě je novým čínským rekordem.

Loď Šen-čou 13 se k základnímu modulu připojila loni v polovině října. Tříčlennou posádku tvořil velitel mise Čaj Č'-kang, kosmonautka Wang Ja-pching a její kolega Jie Kuang-fu. Jejich let z orbitální stanice, která se pohybuje ve výšce asi čtyř set kilometrů nad povrchem planety, trval asi devět hodin.

Na orbitě trojice pracovala na rozšíření základního modulu stanice a prováděla vědecké experimenty. Dvakrát také astronauti vystoupili do otevřeného vesmíru – Wang Ja-pching se stala první čínskou ženou, která to učinila. Podle dřívějšího vyjádření čínské kosmické agentury se jim podařilo splnit všechny vytyčené úkoly.

Posádka Šen-čou 13 strávila ve vesmíru šest měsíců, čímž téměř dvojnásobně překonala dosavadní rekord držený čínskými astronauty z minulého roku. Peking plánuje dostavět stanici Tchien-kung ještě letos, k základnímu modulu chce přidat další dvě části.

Čína se nepodílí na projektu Mezinárodní vesmírné stanice. Nepřipojila se k němu kvůli nesouhlasu Spojených států, ty to odmítly kvůli tomu, že čínský vesmírný program řídí vojenské křídlo Čínské komunistické strany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
15. 5. 2025

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
15. 5. 2025

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
15. 5. 2025

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...