Na začátku prosince bude na obloze vidět kometa Leonard, možná i pouhým okem

Pouhým okem možná lidé spatří na prosincové obloze kometu C/2021 A1 Leonard. První objevená kometa roku 2021 má být také letos nejjasnější. Zemi se nejvíce přiblíží sice až 12. prosince, nejlepší podmínky pro pozorování ale zřejmě nastanou už za několik dní.

ČTK to řekl astronom Petr Horálek a informace o pozorování komety také zveřejnil Martin Mašek na webu České astronomické společnosti (ČAS)

Podle astronoma Petra Horálka, je zatím těžké říci, jak dobře bude kometa viditelná. „V tuto chvíli je ještě pod hranicí viditelnosti pouhýma očima. Ale očekává se, že lepší viditelnost by se měla projevit kolem 6. prosince,“ uvedl. „Mezi 6. a 12. prosincem by měla být už tak jasná, že, pokud tedy bude opravdu nad hranicí viditelnosti očima, tak by měla být viditelná mimo města,“ doplnil.

Upozornil, že kometu lidé spatří jen časně ráno. „A bude to čím dál horší, čím blíže to bude k datu 12. prosince. Bude vidět někdy mezi čtvrtou a šestou ráno nad východním obzorem. Každý den bude níž a níž u obzoru,“ dodal.

Už nyní mohou lidé kometu spatřit pomocí malých dalekohledů. Martin Mašek na webu České astronomické společnosti případné amatérské astronomy varoval, že pozorování teď hodně ruší Měsíc v úplňku. Kdo chce kometu spatřit, musí vydržet déle vzhůru: dobrá viditelnost nastává teprve po třetí hodině ranní.

  • Martin Mašek působí jako operátor robotických dalekohledů FRAM Fyzikálního ústavu AV ČR, které jsou umístěny na observatořích Pierra Augera v Argentině a CTA v Chile a La Palmě.

Podle Maška by hranici 6. hvězdné viditelnosti mohla kometa překročit hned v prvních prosincových dnech. V takovém případě by ji lidé, samozřejmě z míst bez světelného znečištění, mohli spatřit pouhým okem. Měsíc v tu dobu bude navíc v novu, takže sledování komety nebude nijak rušit. Později se kometa dostane do souhvězdí Pastýře, 6. prosince projde nad jasnou hvězdou Arcturus a 8. prosince přejde do souhvězdí Hada.

Co víme o kometě Leonard

Kometu C/2021 A1 (Leonard) objevil Gregory Leonard letos 3. ledna na observatoři Mount Lemmon v Arizoně, podle něj také získala své jméno. Zatímco v době objevu se nacházela 737,5 milionu kilometrů od Země, 12. prosince se přiblíží na 34,9 milionu kilometrů. Podle astronomů kometa v dávné minulosti pravděpodobně absolvovala už jeden oblet kolem Slunce.