Začátek března nabízí na večerní obloze konjunkci planet. Protože by mělo přát i počasí, bude nebe zářit spojeným svitem Venuše a Jupiteru.
Na obloze se setkají Venuše s Jupiterem. Společně budou zářit jasně jako Měsíc
Ve středu a ve čtvrtek mohou lidé na večerní obloze pozorovat blízké setkání Venuše a Jupitera. Dvě nejjasnější planety bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což přibližně odpovídá velikosti Měsíce v úplňku, uvedl v tiskové zprávě Fyzikální ústav v Opavě.
Svou otevírací dobu kvůli tomu mimořádně prodlouží Štefánikova hvězdárna v Praze a Hvězdárna Ďáblice v Praze, a to v čase mezi 18:00 a 19:00.
Právě za soumraku bude takzvaná konjunkce planet viditelná nad západním obzorem, zájemci by tento jev měli sledovat ideálně z vyvýšeného místa. Konjunkce, tedy blízké setkání objektů na obloze, v tomto případě planet, nastává v momentě, kdy se k sobě objekty přiblíží z pozice pozorovatele. Podle Planetária Praha mohou lidé spatřit konjunkci Venuše a Jupitera zhruba jednou či dvakrát ročně.
Fyzikální ústav objasnil, že zájemci, kteří navštíví pražské hvězdárny, v dalekohledu rozpoznají Venuši jako jasný oválek. Naopak Jupiter a jeho měsíce uvidí podle ústavu v podobě slabšího disku obklopeného šňůrou tří až čtyř „hvězdiček“.
Už ve středu 22. února mohli lidé pozorovat trojitou konjunkci těchto planet s Měsícem. V minulosti přikládali lidé blízkému setkání planet velký význam. Nejznámějším příkladem je vzácná trojnásobná konjunkce planet Jupitera a Saturnu z roku sedm před naším letopočtem, která někdy bývá spojována s betlémskou hvězdou.