Na jihu Španělska se šíří západonilská horečka

Obyvatelé Sevilly a dalších měst v jihošpanělském regionu Andalusie se obávají šíření západonilské horečky, napsal deník El País. V Seville a okolí v souvislosti s touto nemocí zemřeli v červenci dva lidé a místní se obávají, že by se západonilská horečka mohla začít v této oblasti nekontrolovaně šířit. Za přísnější opatření a účinnější prevenci vyšlo v pondělí do ulic demonstrovat na dva tisíce lidí.

Zdravotnické úřady v Andalusii situaci sledují skrze odchyt komárů, kteří nemoc přenášejí, a testování lidí a zvířat. Výskyt západonilské horečky potvrdily úřady v okolí Sevilly a Córdoby. Tento týden potvrdily výskyt nemoci na obou březích řeky Guadalquivir. V červenci v souvislosti s touto nemocí už zemřely dvě ženy a několik dalších lidí bylo hospitalizováno.

Informace o šíření této nemoci vyvolaly mezi obyvateli obavu. V pondělí se na manifestaci za přísnější opatření a kontrolu šíření nemoci sešlo ve městě La Puebla del Río u Sevilly, kde zemřela jedna z nakažených žen, na dva tisíce lidí. „Tohle už není jen nemoc Nilu,“ uvedl mluvčí organizátorů Juan José Sánchez.

Podle obyvatel je situace na místě daleko horší, než by se mohlo zdát z oficiálních údajů. Podle obyvatelky Raquel Herreraové je město Pueblo del Río ve večerních hodinách liduprázdné. „Jsme zavření doma, máme strach, protože se nakazily děti, a potřebujeme klid,“ řekla žena novinářům.

Kritice obyvatel čelí i regionální a městské úřady. Podle demonstrantů totiž nevynaložily dostatečné úsilí a prostředky na prevenci a zastavení nemoci. Západonilská horečka se v oblasti ve větší míře totiž nešíří poprvé. Podle deníku El País úřady nenařídily uskutečnit ošetření proti komářím larvám například v polích, kde se pěstuje rýže. Kvůli jarním dešťům a pozdějšímu teplému počasí se tam komáři výrazně rozmnožili.

Virus západonilské horečky se do lidského těla dostane bodnutím komára, především toho druhu, který parazituje na ptácích. Z člověka na člověka se virus nepřenáší. Kolem osmdesáti procent nakažených podle úřadů nemá žádné příznaky, zhruba pětina má příznaky mírné, například horečku a bolesti hlavy, méně než jedno procento nakažených se však potýká s komplikacemi, jako je zánět mozkových blan. Ohroženy jsou zejména děti, starší osoby a lidé s oslabeným imunitním systémem. Při závažném průběhu může být tato choroba i smrtelná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...