Mravenci mají schopnost rozpoznat v moči pach rakoviny. Vyplývá to ze studie, o které informoval server Sky News. Tento hmyz by mohl být využíván jako efektivní a levný způsob identifikace nádorových onemocnění u pacientů.
Mravenci dokáží z moči vycítit rakovinu, nabízí se využití, popsali vědci
Vědci již dříve zjistili, že několik typů rakoviny mění pach moči. Nyní se jim ale vůbec poprvé podařilo prokázat, že mravenci ho dokáží rozpoznat.
„Mravenci mohou být použiti jako biodetektory k rozlišení zdravých jedinců od těch s nádorem. Lze je snadno vycvičit, rychle se učí, jsou velmi efektivní a jejich chov není nákladný,“ uvedla autorka studie Patrizia d'Ettorreová z pařížské vysoké školy Sorbonny.
D'Ettorreová výzkumem navázala na svou předchozí studii, v níž se svými kolegy prokázala, že mravenci dokázali „vyčenichat“ lidské rakovinné buňky vypěstované v laboratoři.
V rámci současné studie vystavili vědci sedmdesát mravenců otročících vzorkům moči odebrané od zdravých myší, ale i od hlodavců s nádorovým onemocněním. Po třech pokusech byli mravenci schopni rozlišit zápach moči zdravých jedinců od moči, která zapáchala rakovinou. Podle vědců je to proto, že mají velmi citlivý čichový systém.
Biodetektory v medicíně
„Pomocí asociativního učení jsme je naučili spojovat daný pach – rakovinu – s odměnou a po několika málo pokusech se asociaci naučili,“ vysvětlila d'Ettorreová. „Prokázali jsme, že mravenci dokáží rozlišit moč zdravých myší od moči myší s nádorem. To se více podobá reálné situaci než použití kultivovaných rakovinných buněk,“ dodala vědkyně s tím, že ji překvapilo, jak jsou mravenci efektivní a spolehliví.
V rámci dalších výzkumů chtějí vědci zjistit, zda mravenci dokážou totéž u lidské moči. Předchozí výzkum ukázal, že psi umí odhalit rakovinu v moči, když jsou k tomu vycvičeni.
Existují také elektronická zařízení, která ze vzorků moči odhalí určité typy rakoviny – například močového měchýře, prsu nebo prostaty. Lidský nos však pach rakoviny v moči zachytit nedokáže.