Mladí Evropané používají stále méně kondomy, varuje WHO

Úřad Světové zdravotnické organizace pro Evropu ve čtvrtek kritizoval pokles používání kondomů mladistvými v posledních letech. Varoval před důsledky: jednak rizikem nakažlivých pohlavně přenosných nemocí, ale také před hrozbou neplánovaného těhotenství.

WHO varuje před nedostatečným používáním kondomů mladými lidmi v nejnovější zprávě pro Evropu. Popisuje v ní chování dětí školního věku na základě průzkumů provedených v letech 2014 a 2022 u téměř čtvrt milionu patnáctiletých ve 42 zemích – evropských, středoasijských a v Kanadě.

„Výsledky v jednotlivých zemích a regionech se sice značně lišily, ale nejdůležitějším pozorovaným trendem je pokles používání kondomů mezi sexuálně aktivními patnáctiletými v některých zemích a regionech,“ uvedl v úvodu zprávy regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.

Podle něj jsou výsledky, které zkoumaly také užívání antikoncepčních pilulek, „znepokojivé“, ale „nikoli překvapivé“. Daly se očekávat s ohledem na zanedbanou sexuální výchovu v mnoha zemích. WHO proto vyzvala lékařské autority, aby se zasadily o zlepšení. Podle WHO ale tyto snahy nebudou snadné, komplikují je totiž politické zásahy.

V zemích, kde je k dispozici „věkově přiměřená“ sexuální výchova, „je v posledních letech stále častěji napadána na základě falešného předpokladu, že podporuje sexuální chování,“ vysvětlil Kluge.

Tvrdá data

Mezi sexuálně aktivními dospívajícími, kteří se účastnili průzkumu, klesl podíl chlapců uvádějících, že při posledním pohlavním styku použili kondom, ze 70 procent v roce 2014 na 61 procent v roce 2022. Mezi respondentkami z řad dívek se toto číslo ve stejném období snížilo na 57 procent ze 63 procent.

Celkově zůstává podíl dospívajících, kteří uvedli, že měli pohlavní styk, od roku 2014 „relativně stabilní“ – každý pátý patnáctiletý chlapec a 15 procent stejně starých dívek uvedlo, že měli pohlavní styk. U chlapců se tento údaj mírně snížil oproti roku 2018, kdy pohlavní styk uvedl každý čtvrtý.

Mezi další zjištění patří, že dospívající z chudších, tedy nízkopříjmových rodin častěji uváděli, že nepoužili kondom – jeden ze tří ve srovnání s jedním ze čtyř mezi dospívajícími z bohatších rodin, uvedla WHO Europe.

Podle zprávy bylo používání kondomů mezi dívkami nejnižší v Albánii (24 procent) a naopak nejvyšší v Srbsku (81 procent). U chlapců se nejnižší míra používání objevila ve Švédsku (43 procent), zatímco nejvyšší ve Švýcarsku (77 procent).

Co se týká České republiky, tak česká mládež je podle této studie v podstatě zcela průměrná: prezervativ použilo 62 procent chlapců a 59 procent dívek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 10 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 13 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 14 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...