Marihuana v těhotenství způsobuje u dětí problémy s chováním

Pokud matky užívají během gravidity nebo těsně po porodu marihuanu, může se to projevit na psychice jejich potomků, konkrétně na zvýšeném riziku vzniku rušivých poruch chování. Vědci v nové studii popsali nejen statistiku, ale také našli příčiny.

Vědci analyzovali obrovský soubor dat o celkem 222 600 matkách a dětech z Austrálie. Hledali přitom statistické náznaky o tom, jak by kouření marihuany mohlo ovlivňovat plod – takovou mírou, že se to projeví i později. Ukázalo se, že dopady jsou jasně viditelné: u dětí, které byly v době těhotenství a po porodu vystaveny užívání konopí ze strany matky, byla třikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich objeví problémy s chováním. Studie vyšla v odborném časopise Psychiatry Research.

„Zjistili jsme, že u dětí matek s poruchou způsobenou užíváním konopí (CUD) je významně vyšší riziko vzniku poruch chování, jako jsou porucha opozičního vzdoru (ODD) a porucha chování (CD),“ uvedl Abay Tadesse, který se na studii podílel.

„Náš výzkum ukázal, že užívání konopí matkami během těhotenství zvýšilo riziko vzniku poruch chování 3,56krát, zatímco pokud ho užívaly po porodu, tak se riziko zvýšilo 2,95krát,“ doplnil s tím, že vzhledem k tomu, že podle odhadů užívá konopí každá pátá australská těhotná žena a narůstá počet disruptivních poruch chování, podtrhují tyto výsledky rostoucí obavy o veřejné zdraví v souvislosti s užíváním konopí.

Podle autorů to zdůrazňuje nutnost více pracovat s opatřeními, která by zabránila těhotným ženám a ženám těsně po porodu užívat tuto drogu.

Možné ovlivnění vývoje mozku

Profesorka Rosa Alatiová, vedoucí Curtinské školy populačního zdraví, uvedla, že studie poukázala na trvalý dopad užívání konopí matkami na duševní zdraví dětí. A vysvětlila i fyziologickou příčinu: „Složky kanabinoidů mohou přecházet přes placentu a dostávat se do mateřského mléka, což může potenciálně ovlivnit vývoj mozku. Tento výzkum poskytuje zásadní důkazy, které pomohou utvářet zdravotní politiku zaměřenou na minimalizaci škod.“

„I když jsou intervenční strategie nezbytné, je zapotřebí také dalšího genetického výzkumu, abychom lépe porozuměli souvislosti mezi užíváním konopí matkami a poruchami chování u dětí,“ doplnila.

Tato studie sice popsala užívání konopí matkami jako významný rizikový faktor pro vznik rušivých poruch chování v dětství, ale současně její autoři přiznávají, že tyto souvislosti jsou pravděpodobně ovlivněny také řadou genetických, environmentálních a sociálních faktorů. Nepopírají ani vliv dalších faktorů spojených s jinými společensky rozšířenými drogami, jako je například alkohol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 9 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 11 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 13 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 14 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 15 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 16 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
11. 5. 2025

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...