Málo denního světla zpožďuje tělesné hodiny. Vede to k problémům se spánkem

Nedostatečné vystavení slunečnímu světlu přes den může vést k problémům se spánkem v noci. Podle serveru Independent to vyplývá ze studie, která doporučuje, aby lidé chodili ráno ven na slunce, i kdyby to mělo být jen na „malou chvíli“.

„Naše tělo má přirozené cirkadiánní hodiny, které nám říkají, kdy máme jít v noci spát. Pokud se během dne, kdy svítí slunce, dostatečně nevystavujete světlu, ,zpožďuje‘ to vaše hodiny a odsouvá to nástup spánku v noci,“ nastínil hlavní autor studie Horacio de la Iglesia z Washingtonské univerzity.

Autoři výzkumu využívali náramkové monitory ke sledování spánku a vystavení světlu u více než pěti set studentů Washingtonské univerzity v USA v letech 2015 až 2018. Vědci zjistili, že studenti usínali později večer a probouzeli se později ráno hlavně v zimním období, kdy je doba jejich vystavení dennímu světlu v kampusu omezená.

Badatelé přišli na to, že zatímco studenti spali každou noc zhruba stejně dlouho bez ohledu na roční období, v zimě chodili spát v průměru o 35 minut později a probouzeli se o 27 minut později než v létě.

„Očekávali jsme, že v létě budou studenti vzhůru déle kvůli světlu, které je v tomto ročním období k dispozici,“ poznamenal de la Iglesia.

Světlo urychluje tělesné hodiny

Vědci mají podezření, že v zimě cirkadiánní cykly studentů něco „posouvá“. Říkají, že vnitřní hodiny těla, které řídí, kdy jsou lidé vzhůru a kdy spí, běží přibližně 24 hodin a 20 minut a jsou denně „kalibrovány“ podle našeho prostředí.

Studie naznačuje, že tyto cirkadiánní cykly u studentů byly v zimě až o 40 minut opožděnější než v létě.

„Světlo během dne, zejména ráno, urychluje vaše hodiny, takže se večer unavíte dříve, ale vystavení světlu pozdě večer nebo v noci vaše hodiny zpozdí, čímž se posune doba, kdy se budete cítit unavení,“ popsal de la Iglesia. „V konečném důsledku je doba, kdy usínáte, výsledkem vzájemného ovlivňování těchto protichůdných účinků působení světla v různých denních dobách,“ dodal.

Ráno alespoň na chvíli ven

„My jsme zde zjistili, že vzhledem k tomu, že studenti nebyli v zimě dostatečně vystaveni dennímu světlu, jejich cirkadiánní hodiny byly ve srovnání s létem zpožděné,“ vysvětlil de la Iglesia.

Vzhledem k rostoucímu počtu lidí na celém světě, kteří se stěhují do měst a obcí s umělým osvětlením a životním stylem, který je přes den drží v uzavřených prostorách, vědci vyzývají, aby vyráželi ven, „i když jen na chvíli a zejména ráno“, a vystavili se tak přirozenému světlu.

„Večer minimalizujte čas strávený u obrazovek a umělého osvětlení, což vám pomůže usnout,“ dodal de la Iglesia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Malá doba ledová způsobila v Transylvánii rozsáhlé společenské změny

I drobné klimatické změny mohou mít dalekosáhlé společenské dopady. Vědci sledovali v historických pramenech, jak ovlivnilo středověké ochlazování, označované za malou dobu ledovou, sedmihradskou (transylvánskou) společnost.
včera v 15:04

Vědci poprvé kvantově teleportovali logické hradlo

Nový úspěšný experiment kvantových fyziků z Oxfordu otevírá dveře praktickým možnostem kvantové teleportace. Vědcům se totiž poprvé povedlo přenést základ algoritmu.
včera v 13:13

Grónský ledovec může úplně roztát. Hranicí je oteplení o 3,4 stupně

Grónský ledový příkrov se v současnosti rozkládá na ploše více než 1,7 milionu kilometrů čtverečních a je největší zásobárnou sladké vody na severní polokouli. Od 80. let minulého století už ale ztratil více než bilion tun své celkové hmotnosti, přičemž v posledním desetiletí bylo tání šestkrát rychlejší. Nedávná studie zjistila, že v současnosti se z něj každou hodinu ztrácí v průměru třicet milionů tun ledu.
včera v 11:13

Astronauti z nezdařené mise Starlineru se vrátí na Zemi o dvanáct dní dříve

Dvojice astronautů, která od loňského června po problémech lodi Starliner nuceně zůstává na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se bude moci vrátit zpět na Zemi o dvanáct dní dříve, než se dosud plánovalo. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), napsala agentura Reuters.
včera v 10:05
Načítání...