Lidský kuchař netřeba. Velký řetězec začíná grilovat hamburgery pomocí robotů

Historek a předpovědí o tom, jak nám roboti vezmou práci, slyšíme stále více. Je proto dobré zaznamenat nějakou konkrétní situaci, která to potvrzuje.

Jedním z oborů, kam mohou roboti vnést zásadní změnu, je stravování. Zatím se robotizace netýká drahých restaurací, ale objevují se první pokusy automatizovat výrobu jednoduchých pokrmů ve velkovýrobnách.

Základní otázkou, na kterou zatím neexistuje odpověď z praxe, je, zda mohou být robotizované restaurace nebo vývařovny dostatečně ziskové oproti provozům s lidskými zaměstnanci. Poprvé se na ni pokusí odpovědět kalifornská společnost CaliBurger – do 50 svých restaurací po celém světě nainstaluje robotické kuchaře jménem Flippy.

Jde o specializované stroje, které mají za úkol otáčet hamburgery – tedy snadnou činnost, na kterou se v současnosti využívají především ti nejméně kvalifikovaní lidé. Tedy osoby, které se dají nejsnadněji nahradit.

Robotičtí kuchaři přichází, robotičtí číšníci nejsou pravděpodobní

Roboty vytvořila společnost Miso Robotics. Uvedla, že stroje testuje už přibližně půl roku a s výsledky je velmi spokojená. Jde přitom o nový projekt, který vznikl teprve vloni v červenci. Stojí za ním tři vědci, kteří se zajímají o umělé inteligence, proto jsou všechny stroje Flippy vybavené značně sofistikovaným softwarem, díky němuž jsou schopní učit se z vlastních chyb.

Web ZME Science popisuje, jak technologicky vyspělý systém to je: „Flippy je vybavený algoritmem, díky němuž se umí sám docela dobře orientovat a má tedy značnou míru autonomie. Na rozdíl od klasických továrních robotů, kteří musí mít vše dokonale precizně zadané, umí se hamburgerový robot přizpůsobit situaci.“ To znamená, že ho nevykolejí nepřesnost ve tvaru hamburgeru nebo v jeho váze, ani když leží hamburger trošku jinde, než by měl.

Kde roboti nestačí

Stroj umí vyndat syrové hamburgery ze sáčku, položí je na gril a ve správný okamžik je otočí a nakonec je, již hotové, sundá. Instalace přístroje trvá pouze pět minut, je schopný nahradit dva zaměstnance. Dá se doplnit o program, který vysílá příkazy přímo z elektrické pokladny, robot pak díky tomu vždy přesně ví, kolik burgerů má připravovat.

Zbytek přípravy, tedy doplnění o sýr a další zpracování, je už na lidském kuchaři. Čéf Miso Robotics David Zito pro CBS uvedl, že se nebojí, že by lidé kvůli této změně přicházeli o práci. „ Lidé budou vždy v pohostinství důležití. A bude potřeba i jiných míst, třeba inženýři a programátoři, kteří budou takové stroje vytvářet.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 9 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 15 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 17 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 19 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 23 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...