Starliner má stále potíže. NASA slibuje, že na Zemi se vrátí

Kosmická loď Starliner společnosti Boeing, která nyní kotví u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se navzdory poruchám dokáže bezpečně vrátit na Zem. Z oběžné dráhy to při tiskové konferenci uvedli dva astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které plavidlo na ISS dopravilo a kteří se měli vrátit už před několika týdny.

Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová byli prvními astronauty, kteří se s kosmickou lodí Boeingu na začátku června vydali do vesmíru. Jejich připojení k ISS ale málem na poslední chvíli zmařily úniky pohonných látek a problémy s naváděcími tryskami. Mise původně měla trvat osm dní s návratem 14. června.

Astronauti uvedli, že návrat očekávají, jakmile týmy na Zemi dokončí testy trysek. Přesné datum NASA při středeční tiskové konferenci nezmínila. Oba zkušení piloti podle agentury AP uvedli, že jim prodloužený pobyt na ISS nevadí, využívají ho k vědecké práci a pomáhají stálé posádce s údržbou.

Problematická loď

NASA a Boeing se pokoušejí vyřešit potíže na zcela nové jednotce Starlineru v zařízení v Novém Mexiku, které je jedním z míst pro přistání plavidel vracejících se z vesmíru. Problém podle nich tkví v pohonném systému, který slouží k manévrování kosmické lodi.

Pět trysek selhalo, když se Starliner 6. června blížil k orbitální stanici. Čtyři z nich se od té doby podařilo aktivovat. Velitel mise Wilmore ve středu uvedl, že by měli s pilotkou Williamsovou mít k dispozici dostatek funkčních trysek, aby se dostali z oběžné dráhy a zamířili k Zemi. V případě potřeby můžou naváděcí zařízení doplnit i větší motory Starlineru.

„Selhání není možnost. Proto tu teď zůstáváme,“ uvedl Wilmore v narážce na stejnou větu, kterou řekl Gene Kranz z NASA během mise Apollo 13, která téměř skončila smrtí astronautů. Mise se na Zemi nevrátí dříve než na konci července, možná ale dokonce až v srpnu.

NASA si před deseti lety v rámci programu spolupráce s komerčními subjekty objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. Zatímco první let Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, Starliner od Boeingu kvůli četným průtahům při vývoji a kvůli následným odkladům nakonec s astronauty vzlétl až letos 5. června.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...