Konec těhotenských testů? Vědci pracují na hodinkách, které graviditu poznají samy

Tradiční domácí těhotenské testy by mohly být již brzy nahrazeny chytrými hodinkami, které na základě nepatrných fyziologických změn dokážou upozornit ženy na to, že čekají dítě. Zařízení nyní testují vědci z univerzitní nemocnice ve švýcarském Curychu.

Systém vyhodnocující teplotu, puls a dechovou frekvenci podle nich umí zjistit těhotenství už týden po početí, což je zhruba ve stejnou dobu jako při použití nejcitlivějších těhotenských testů. V budoucnu by to podle vědců mohlo být ještě dříve.

Nástroj je založen na už existujícím „chytrém náramku“ Ava, který vyvinula jedna firma z amerického Silicon Valley. Náramek podle autorů umí upozornit na dobu, kdy je žena během menstruačního cyklu nejplodnější a je největší šance na početí. Zjišťování těhotenství má být další fází.

Těhotenský test a lékař v jednom přístroji

Curyšští vědci hodlají systém dále vyvíjet tak, aby sledoval ženu i během těhotenství a uměl varovat před riziky, jakými je například preeklampsie, která se projevuje zvýšeným tlakem a otoky a v nejzávažnějších stavech může ženu i ohrozit na životě. Náramek by měl být vybaven technologií specializované umělé inteligence, která se naučí dokonale poznat svého uživatele – díky tomu by neměla předpovídat pouze na základě obecných charakteristik, ale bude rozpoznávat atypické jevy u konkrétní osoby.

Vědci výsledky svého výzkumu zveřejnili na velké konferenci, kterou uspořádala American Society for Reproductive Medicine.