Kalifornští indiáni se v jeskyních uváděli do transu pomocí durmanu, ukázala studie

Vědci našli první přímý důkaz o užívání halucinogenních látek v místech, kde vznikaly pravěké jeskynní malby. Odhalili, že se původní kmeny žijící na území Kalifornie opájely posvátnou rostlinou durman, která jim navozovala stavy transu. Výsledky nové studie publikoval časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Tým pod vedením Davida Robinsona už dříve našel v jeskyni vzdálené několik desítek kilometrů od Santa Barbary rostlinné zbytky. Nová analýza potvrdila, že se jedná o rozžvýkané kousky posvátné datury, které pocházejí z období mezi lety 1530 až 1890 našeho letopočtu. 

Durman s latinským názvem Datura wrightii představoval pro řadu původních amerických kmenů posvátnou rostlinu. Používaly ji pro její silné halucinogenní účinky a přisuzovaly jí také léčivou moc. Při různých obřadech a rituálech se díky ní dostávaly do transu. 

3 minuty
Rekonstrukce jeskyně Pinwheel pomocí laserového měření
Zdroj: PNAS

Odborníci sice už dlouho spojovali jeskynní umění s těmito stavy změněného vědomí, zatím ale neměli žádný přímý důkaz o užívání „magických“ rostlin v místech, kde obrazce vznikaly. „Byl jsem nadšený, našli jsme tento halucinogen přímo tam, kde se tvořilo skalní umění,“ uvedl Robinson.  

Tajemství červeného větrníku

Nízký strop jeskyně Pinwheel také ukrývá záhadnou červenou malbu připomínající větrník. Doposud se archeologové domnívali, že obrazec je právě zobrazením halucinací šamana. To však Robinsonův tým vyvrací. Tvrdí, že se nejedná o „transovou“ abstrakci, ale právě o vyobrazení bílého květu durmanu. 

Durman na stropě tak podle autorů studie mohl mít pro původní Kaliforňany symbolický význam a sloužil zřejmě k posílení společných rituálů, jejichž součástí bylo právě užívání drogy pro změnu vědomí.

Posvátná rostlina regel – durman (datura wrightii)
Zdroj: WikiCommons

Výsledek analýzy ale někteří experti zpochybňují. Například podle Paula Bahna z Amerického archeologického institutu, který se výzkumu neúčastnil, je nález zbytků posvátné datury „pěknou archeologickou analýzou“. Nijak nerozporuje objev zbytků durmanu, je ale značně skeptický vůči jistotě, s níž vědci tvrdí, že zmiňovaná malba tuto rostlinu vyobrazuje.

„Snad pouze samotný autor by nám mohl říct, co je na obrazci zachycené. Oni to neidentifikují, ale pouze interpretují,“ poznamenal Bahn podle serveru Gizmodo. „Existuje tak možnost, že v tom vidí to, co sami vidět chtějí. Nemáme vůbec žádné nástroje, jak to zjistit, a možností, co by to mohlo být, je spousta,“ dodal.

Bahn však zároveň ocenil, že se autoři odtrhli od myšlenkového proudu, který pokládal veškeré skalní umění právě za výsledek transu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 6 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 8 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
včera v 17:10

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...