Kalifornie kvůli suchu omezuje spotřebu vody. Šest milionů lidí přijde o právo nakládat s ní svobodně

Úřady v jižní Kalifornii vydaly vyhlášku, která nařizuje bezprecedentní omezení dodávek vody pro tuto oblast. Toto nařízení se v létě dotkne milionů lidí a jejich běžného života včetně aglomerace Los Angeles.

Kalifornské úřady v úterý nařídily omezení používání vody ve venkovním prostředí, které se dotkne přibližně šesti milionů lidí v částech okresů Los Angeles, Ventura a San Bernardino v jižní Kalifornii. Pokud bude panovat sucho, pak od 1. června až do podzimu bude tímto nařízením omezeno veškeré venkovní používání vody pouze na jeden den v týdnu.  

Omezení vydal úřad Metropolitan Water District (MWD) poté, co vyhlásil stav nouze s nedostatkem vody v celé jižní Kalifornii. MWD, který jednomyslně odhlasoval přijetí tohoto mimořádného opatření, se zaměří na potřebu omezit takzvané „nepodstatné využívání vody“ v určitých oblastech.

Mezi příklady takového nedůležitého využívání vody patří zavlažování trávníků nebo okrasných rostlin, mytí vozidel, chodníků, parkovišť, napouštění bazénů, a dokonce i využití vody pro stavební účely. Podle MWD by dodavatelům vody, kteří omezení nedodrží, mohly hrozit vysoké pokuty za překročení stanovených měsíčních přídělů.

Sucho v Kalifornii na konci dubna
Zdroj: Wikimedia Commons

Historické sucho

Jde o historické rozhodnutí, představenstvo MWD k takovému kroku zatím nikdy předtím nepřistoupilo. Podle úředníků to ale bylo nevyhnutelné – letošní podmínky jsou totiž výjimečné. V Kalifornii v lednu, únoru a březnu panovalo historicky největší sucho, zásoby vody ve sněhu se rychle vyčerpaly a srážky nestačily k doplnění vody v nádržích.

Právě první tři měsíce roku přitom obvykle bývají dobou, kdy v regionu bývá nejvíce srážek, na nichž je pak oblast závislá. V některých částech Kalifornie je nyní největší sucho v historii, a to v důsledku pokračujícího tříletého sucha. Podle úředníků je i ve státním vodním projektu zaznamenáno nejnižší množství vody v historii. 

Vyhláška současně inspirovala i další dodavatele vody v tomto regionu, například v západnější části – také oni začali zavádět omezující opatření.

Aby se americký stát vyhnul nejhoršímu scénáři, budou muset všichni spotřebitelé výrazně zvýšit své snahy o úspory – úřady doufají, že se podaří uspořit nejméně 35 procent vody. „Realita je drsná. Buď můžeme společně pracovat na tom, abychom ušetřili vodu, kterou máme k dispozici, a ta nám pak vystačila na celý rok – anebo budeme muset v září přijmout drastická opatření,“ uvedl pro deník LA Times šéf MWD Adel Hagekhalil.

Historie sucha v Kalifornii

Kalifornie zažila v historii celou řadu výjimečně suchých období. Záznamy o nich jsou už z devatenáctého století, ale intenzivněji přicházely ve stoletím dvacátém. K nejhorším suchům patřila ta v letech 1928–1935 a 1986–1992. Jenže v jednadvacátém století už jsou výjimkou spíše roky, kdy je vody dostatek: sucha na západním pobřeží panovala v letech 2006–2010, 2011–2017, 2018 a 2020–2022.

Srážky v Kalifornii jsou omezeny na jediné, poměrně krátké období dešťů, přičemž naprostá většina dešťových a sněhových srážek se v celém státě vyskytuje v zimních měsících. Tato křehká rovnováha znamená, že suché období dešťů může mít trvalé následky. Kalifornie je nejlidnatějším státem a největším zemědělským producentem ve Spojených státech, a proto může mít sucho v Kalifornii vážné hospodářské i environmentální dopady.

Příčiny sucha mohou být v tomto státě velmi rozmanité. Bývá způsobené nedostatkem srážek (nebo sněhu), vyššími průměrnými teplotami a sušší vzduchovou hmotou v atmosféře – nejčastěji jejich kombinací.

To vede ke snížení dostupnosti vody v přírodě a ve sněhové pokrývce, řekách a nádržích pro lidské využití; tento nedostatek vody může mít zásadní dopad na zemědělství a další využití půdy náročné na vodu. Problém to ale představuje také pro vodní elektrárny a v důsledku tedy i pro dostatek elektřiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025
Načítání...