Šlomi Kacin našel začátkem října při potápění u izraelského pobřeží meč starý devět set let. Informovala o tom izraelská agentura pro staré památky (IAA), již citoval deník The Jerusalem Post.
Izraelský potápěč našel na mořském dně meč, který zřejmě patřil křižáckému rytíři
Kacin zpozoroval na dně předměty jako úlomky keramiky a kamenných i kovových kotev. Mezi nimi ležel meč s metrovou čepelí a třiceticentimetrovým jílcem. Dostal se na povrch dna zřejmě přesunem písku. Protože se Kacin bál, že by sedimenty zbraň mohly znovu zakrýt, vyzvedl ji a obrátil se na IAA. Meč je sice pokryt nánosem, ale je zřejmě ze železa.
„Ten meč, který se uchoval ve výborném stavu, je krásný a vzácný nález a zjevně patřil nějakému křižáckému rytíři,“ sdělil Nir Distelfeld z IAA. Ředitel agentury Eli Escosido řekl, že „až bude meč očištěn a až ho prohlédnou vědci v laboratoři, bude vystaven, aby ho mohla spatřit veřejnost“.
Nejlepší možná lokalita
Kobi Šarvit, který vede oddělení mořské archeologie, vysvětlil, že nález je z pobřeží pod pohořím Karmel, z místa, které bylo odedávna využíváno jako přirozené kotviště, protože chránilo lodě za bouří. „Zdejší podmínky sem lákaly obchodní lodě po staletí. Je tady mnoho archeologických nálezů a nedávno nalezený meč je jedním z nich,“ řekl Šarvit.
IAA se o místo, kde ležel meč, zajímá od června. Ukazuje se, že sem lodě připlouvaly už před čtyřmi tisíci lety a používaly ho jako přirozené kotviště. Nález meče znamená, že takto bylo používáno ještě před devíti sty lety. Předměty ale často zakryje písek převalující se na dně. „I nejslabší bouře písek přesune, takže se odhalí určitá část dna a jiná se zase zakryje,“ popsal Šarvit. Podle něj mezi Izraelci přibývá fanoušků potápění, takže se nachází více předmětů.