Exxon to věděl. Nová studie ukazuje, jak těžaři předpověděli, že způsobí změnu klimatu

Už od osmdesátých let dvacátého století společnost ExxonMobil věděla, jaké budou dopady těžby fosilních paliv a jak budou probíhat klimatické změny. Její předpovědi byly podle nové harvardské studie velmi přesné  – a současně byly v rozporu s tím, co společnost veřejně šířila.

Vědci z Harvardovy univerzity a Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatických změn prostudovali, co „Exxon věděl“. Vůbec poprvé prozkoumali, jak dobré byly předpovědi těžařských společností ohledně klimatických změn.

Že řada firem zaměřených na těžbu měla vlastní predikce vývoje změn klimatu, se ví už delší dobu. Ale teprve nyní se veřejnost dozvídá, co přesně už před dekádami tyto firmy věděly a co předpovídaly jejich modely.

Nová studie ukázala, že konkrétně společnost ExxonMobil predikovala ve svých interních materiálech, že spalování fosilních paliv povede ke globálnímu oteplení o 0,20 ± 0,04 stupně Celsia za desetiletí.

Výzkum, který vydal odborný časopis Science, shrnul všechny prognózy globálního oteplování, které vědci společností Exxon a ExxonMobil Corp. zpracovali v letech 1977 až 2003 a nacházejí se v interních dokumentech společnosti. Celé doposud nikdy zveřejněny nebyly.

„Zjistili jsme, že většina jejich prognóz přesně předpovídala oteplování v souladu s následnými pozorováními,“ uvádí se v závěru zprávy. „Jejich předpovědi byly také v souladu s nezávislými akademickými a vládními modely a byly přinejmenším stejně přesné.“

S využitím zavedených statistických technik IPCC studie zjistila, že 63 až 83 procent prognóz globálního oteplování uváděných vědci společnosti ExxonMobil bylo v souladu s následně pozorovanými teplotami. Projekce modelované vědci společnosti ExxonMobil měly navíc průměrné „skóre úspěchu“ 72 ± 6 procent, přičemž nejvyšší skóre činilo 99 procent.

Veřejná vyjádření v rozporu s daty

Pro srovnání: předpovědi globálního oteplování, které v roce 1988 předložil americkému Kongresu vědec NASA James Hansen, měly skóre úspěchu mezi 38 procenty až 66 procenty. Byly tedy úspěšnější než data první klimatologů, kteří se této otázce věnovali nezávisle.

Studie konstatuje, že „společnosti Exxon a ExxonMobil Corp. také správně odmítly předpovědi o tom, že by měla přijít nová doba ledová. Naopak, velmi přesně předpověděly, kdy poprvé nezávislá věda poprvé potvrdí, že globální oteplování je způsobené člověkem.“ A současně dobře odhadly, jaké množství vypuštěných skleníkových plynů může udržet oteplování pod 2 °C. „V každém z těchto bodů ale byla veřejná prohlášení společnosti o vědě o klimatu v rozporu s jejími vlastními vědeckými údaji,“ zdůrazňují vědci.

Vyvrácená obhajoba

Uvádějí také, že jejich studie dává váhu probíhajícím právním a politickým vyšetřováním společnosti ExxonMobil. „Tato zjištění potvrzují a kvantitativně zpřesňují,“ píší autoři, „tvrzení vědců, novinářů, právníků, politiků a dalších, že společnost ExxonMobil přesně předvídala hrozbu globálního oteplování způsobeného člověkem. A to jak před, tak souběžně s organizováním lobbistických a propagandistických kampaní s cílem oddálit opatření v oblasti klimatu, a vyvracejí tvrzení společnosti ExxonMobil Corp. a jejích obhájců, že tato tvrzení jsou nesprávná.“

„Toto je hřebíček do rakve tvrzení společnosti ExxonMobil, že byla z nekalých klimatických praktik obviněna nespravedlivě,“ komentoval výsledky hlavní autor a výzkumný pracovník Harvardovy univerzity Geoffrey Supran.

„Naše analýza ukazuje, že vlastní údaje společnosti ExxonMobil jsou v rozporu s jejími veřejnými prohlášeními, která zahrnovala zveličování nejistot, kritiku klimatických modelů, mytologizaci globálního ochlazování a předstírání nevědomosti o tom, kdy – nebo jestli vůbec – bude člověkem způsobené globální oteplování měřitelné. A to všechno při mlčení o hrozbě uvázlých fosilních aktiv,“ dodal Supran.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 3 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 7 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 9 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 22 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40
Načítání...