Delfíni možná trpí Alzheimerovou chorobou. Vysvětlovalo by to jejich sebevraždy

Delfíní mozky jsou natolik podobné těm lidským, že mohou trpět i podobnými problémy. Vědci teď našli u těchto kytovců příznaky, které odpovídají tomu, co se u lidí spojuje s Alzheimerovou chorobou.

Na stolech v laboratořích skotského Mordun Research Institute ležely dvě desítky mozků. Většinou podobně velké, jako jsou ty lidské – jen vzhledem na první pohled úplně jiné. Patřily kytovcům, u nichž měli vědci podezření, že mohli mít nějakou mozkovou poruchu. A ukázalo se, že u některých měli pravdu.

Za cíl svého výzkumu si vědci vybrali kytovce, kteří z neznámých příčin uvázli na skotském pobřeží. Biologové uvažovali o tom, že zvířata tam zahynula proto, že u nich došlo k nějakému závažnému zdravotního problému. A spojili to s hypotézou, že mozky těchto tvorů jsou natolik podobné těm lidským, že by mohli trpět i podobnými nemocemi. Včetně Alzheimerovy.

Výsledky vědce proto nepřekvapily: u tří druhů delfínů našli důkazy o tom, že opravdu mají klasické znaky Alzheimerovy choroby. Podle autorů by to mohlo vysvětlit, proč tito inteligentní savci tak často uváznou na souši. Jestli se ale u delfínů opravdu choroba plně rozvine, zatím autoři studie nevědí – chtějí ve výzkumu pokračovat a ověřit to. 

Nemoc 21. století

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí. Je výsledkem zatím ne zcela vysvětlených změn v mozku – ví se, že souvisejí s hromaděním deformované formy dvou bílkovin, které se běžně vyskytují v lidském těle a nazývají se amyloid beta a tau.

Když se tyto zašmodrchané proteiny nahromadí, začnou poškozovat mozek a omezovat kvalitu procesů v něm. To vede k poruchám typickým pro demenci. Pozoruhodné je, že velmi podobné změny se podařilo vědcům najít také u několika druhů zvířat, zejména těch inteligentních. Jde například o psy a některé druhy lidoopů. Jenže přestože u nich tyto změny probíhají, neobjevují se u nich žádné problémy, jaké zažívají lidé. To vede řadu expertů k závěru, že Alzheimer je unikátní lidská nemoc.

Ale co když jsou delfíni inteligencí natolik podobní lidem, že se jich to může také týkat? Skotští vědci proto prozkoumali mozky 22 ozubených velryb pěti druhů. Identifikovali čtyři zvířata tří druhů, která měla v mozku všechny nebo většinu stop spojených s Alzheimerovou chorobou. 

Následovat dementního vůdce

Podle autorů by tyto výsledky mohly být velmi silným důkazem pro hypotézu „nemocného vůdce“. Ta říká, že zdraví delfíni a velryby se na mělčinu dostanou, když následují na smrt do nebezpečného místa nemocného, zmateného nebo jinak postiženého vůdce. Vůdci bývají častěji starší zvířata, která mají zkušenosti a sílu – a je proto i logické, že právě tato zvířata by mohla častěji trpět obdobou lidské demence. A v důsledku toho třeba přicházet o schopnost bezpečně navigovat.

Autoři ale zatím varují, že jejich výsledky neprokazují, že delfíni opravdu Alzheimerovou chorobou trpí. Ani u lidí totiž propojení mezi shluky bílkovin a samotnými projevy nemoci není zatím úplně jasné. Jde ale o první výsledky, které naznačují, že by se něco takového u kytovců mohlo dít. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
před 6 hhodinami

Projděte si zprávu o evropském klimatu v mapách

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 10 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
včera v 15:00

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
včera v 12:00

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025
Načítání...