Čínské Tisíce plachet by mohly zakrýt hvězdy, varují vědci

Skupina vědců zveřejnila své obavy z nové čínské satelitní sítě. Její družice jsou totiž výrazně jasnější, než astronomové doporučují. Mohly by narušit pozorování vesmíru víc než americké satelity Starlink.

Tým expertů z Mezinárodní astronomické unie vydal studii, která analyzovala družice systému Tisíce plachet, jejichž cílem je konkurovat systému Starlink společnosti SpaceX. Tyto družice podle astronomů výrazně překračují limity jasu – normy navržené k tomu, aby družice nebránily výhledu do vesmíru.

První z „plachet“, což jsou ve skutečnosti satelity Čchien-fan, byly vypuštěny letos v srpnu.

Jasné jako hvězdy

To planetárním vědcům umožnilo změřit, kolik světla odrážejí zpět k Zemi – čím více ho odrážejí, tím obtížnější je vidět vesmír za nimi. Čínská vláda dala najevo, že během několika příštích let se k síti připojí tisíce družic, což by, jak vědci poznamenávají, mohlo představovat problém pro pozemní teleskopy.

Výzkumnému týmu se podařilo změřit intenzitu světla osmnácti družic a zjistil, že všechny zkoumané družice mají jas přibližně stejný jako většina hvězd na noční obloze.

Autoři studie také upozorňují, že budoucí čínské plány počítají s rozmístěním některých družic v nižších výškách, což by mohlo jejich jasnost ještě výrazně zvýšit. Tvrdí, že čínští inženýři by mohli přijmout opatření ke zmírnění odrazu, ale zatím se zdá, že se nic takového neděje.

Konstelace družic

V posledních sedmdesáti letech lidé vysílají na oběžnou dráhu kolem Země družice k různým účelům, od monitorování počasí přes vojenské aplikace až po komunikaci. Jejich počet se v průběhu let jen zvyšuje, v poslední době stále rychleji – zejména díky tomu, jak levnou se stala kosmická doprava.

V poslední době se družice používají jako součást telefonních komunikačních systémů. Tyto družice jsou obvykle malé a relativně levné. To umožnilo umístit na oběžnou dráhu mraky nebo konstelace takových družic, které slouží jako komunikační sítě. Nevýhodou takových shluků je, že blokují výhled do vesmíru, což astronomům a astrofyzikům ztěžuje studium oblasti mimo náš svět.

Největší takovou síť představuje Starlink Elona Muska, který má asi 6500 družic, celkem by jich ale mělo být dvojnásobně. Pokud bude mít tato fáze úspěch, tak by se mohla konstelace zvětšit dokonce na 36 tisíc satelitů.