V Česku se potvrdilo celkem jedenáct případů opičích neštovic, poslední tři přibyly v tomto týdnu. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). První nakažený mimo Prahu je z Ústeckého kraje. Žádný další vzorek ústav v současné době nevyšetřuje.
Česko už má jedenáct případů opičích neštovic
Opičí neštovice se v Evropě už značně rozšířily, jde o nejsilnější šíření této nemoci, jaké zatím kontinent zaznamenal. Španělsko, Německo či Velká Británie už podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaznamenaly přes tisíc případů.
V tomto týdnu v tuzemsku odeslala Fakultní nemocnice Bulovka do laboratoře pozitivní vzorky od dvou pacientů. „Dále jsme teď označili jako pozitivní vzorek od pacienta z Ústeckého kraje, informovali jsme jak Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, tak i příslušnou krajskou hygienickou stanici, která případ epidemiologicky dále šetří,“ uvedla vedoucí oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz SZÚ Radomíra Limberková.
Výsledky šetření podle ní urychluje, že už každý nový případ není třeba ověřovat elektronovým mikroskopem. Pro potvrzení pozitivity se používá metoda PCR, kterou laboratoře podobně jako u koronaviru srovnávají vzorek s pozitivním materiálem.
V Evropě bylo do úterý tohoto týdne nahlášeno téměř 5950 případů z třiatřiceti zemí. Ve Francii byl potvrzen jeden případ u dítěte, prověřují se u sourozenců. „Mnoho hlášených případů (…) představují lidé ve věku 31 až 40 let a naprostou většinu infikovaných tvoří muži,“ komentoval evropská data vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
Většina případů se podle něj projevuje vyrážkou, kterou provázejí horečka, únava, bolesti svalů, zvracení, průjem, zimnice, bolest v krku nebo bolest hlavy. „Dosud nejsou hlášeny žádné případy úmrtí,“ dodal.