Česká vojenská družice SATurnin poprvé vyfotila Prahu

Česká družice SATurnin-1, která slouží na oběžné dráze službám ministerstva obrany, poslala snímek Prahy. Družice je na orbitě od ledna letošního roku a právě pořizování fotografií je jejím hlavním úkolem.

Fotografie ukazující Prahu představuje možnosti této družice – ale ne naplno. Ze strategických důvodů ji není možné zveřejnit v plném rozlišení, nicméně i tato kvalita naznačuje, jak může česká armáda zařízení využívat.

SATurnin-1 je největší česká družice, která momentálně ve vesmíru funguje. Rozpětí po roztažení solárních panelů má 87 centimetrů – tedy podobně jako káně. Tělo družice má rozměry 32 centimetrů krát 22,5 centimetrů krát 22,5 centimetrů. Jejím cílem je pomocí moderních technologií studovat z dálky Zemi, a to pomocí snímkování.

Práce českých rukou

Důležité je u této družice, že její hlavní části vznikly v Česku, tam ji také experti „poskládali“ dohromady. Tento proces proběhl v pražských Letňanech, v areálu VZLU Aerospace.

VZLU AEROSPACE je národní centrum pro výzkum, vývoj a testování v letectví a kosmonautice. Jeho posláním je poskytovat vědeckou podporu a přinášet inovativní řešení pro průmysl.

Posláním VZLU AEROSPACE je vytvářet znalosti a řešení v oblasti leteckých a kosmických technologií a přispívat jimi k rozvoji poznání a konkurenceschopnosti leteckého a kosmického průmyslu. Má být mezinárodně respektovaným výzkumným a vývojovým centrem a národním technologickým lídrem leteckého a kosmického průmyslu.

Data na palubě sondy zpracovávají algoritmy umělé inteligence. Pořízení prvních snímků je důkazem vysoké kvality a spolehlivosti českých vesmírných technologií. Družice SATurnin-1 posiluje pozici České republiky v oblasti kosmických aktivit a přispívá k našim schopnostem v oblasti obrany a bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel VZLU Aerospace Josef Kašpar.

Finance na satelit dala česká armáda, družice vznikla za stoprocentní podpory ministerstva obrany. „Snímky pořízené družicí SATurnin-1 rozšiřují portfolio informačních zdrojů, které specialisté Satelitního centra Vojenského zpravodajství využívají pro plnění úkolů obrazového zpravodajství v oblasti obrany a bezpečnosti,“ dodal ředitel zpravodajství generálmajor Petr Bartovský.

Moderní české družice

SATurnin-1 je další z družic, které ve VZLU Aerospace byly, respektive jsou vyvíjeny. Po satelitu VZLUSAT-1, který se stal nejdéle komunikující českou a československou družicí na oběžné dráze, přišel VZLUSAT-2. Ten dokázal jako první česká družice pořídit snímky v HD rozlišení.

Družici SATurnin-1 bude následovat mise konstelace družic VZLUGEM zaměřená na technologie, které dokáží lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infrastrukturu Země, a družice AMBIC a QUVIK, které byly vybrány ministerstvem dopravy a ESA jako „ambiciózní české mise“.

VZLU Aerospace také spolupracuje mimo jiné na misích ESA, podílel se na vývoji mise družic Proba-3, které byly na oběžnou dráhu vyneseny v prosinci 2024, nebo na testech konstrukce nosiče Ariane 6.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 11 mminutami

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 19 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 21 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025
Načítání...