Česká družice SATurnin-1, která slouží na oběžné dráze službám ministerstva obrany, poslala snímek Prahy. Družice je na orbitě od ledna letošního roku a právě pořizování fotografií je jejím hlavním úkolem.
Česká vojenská družice SATurnin poprvé vyfotila Prahu
Fotografie ukazující Prahu představuje možnosti této družice – ale ne naplno. Ze strategických důvodů ji není možné zveřejnit v plném rozlišení, nicméně i tato kvalita naznačuje, jak může česká armáda zařízení využívat.
SATurnin-1 je největší česká družice, která momentálně ve vesmíru funguje. Rozpětí po roztažení solárních panelů má 87 centimetrů – tedy podobně jako káně. Tělo družice má rozměry 32 centimetrů krát 22,5 centimetrů krát 22,5 centimetrů. Jejím cílem je pomocí moderních technologií studovat z dálky Zemi, a to pomocí snímkování.
Práce českých rukou
Důležité je u této družice, že její hlavní části vznikly v Česku, tam ji také experti „poskládali“ dohromady. Tento proces proběhl v pražských Letňanech, v areálu VZLU Aerospace.
VZLU AEROSPACE je národní centrum pro výzkum, vývoj a testování v letectví a kosmonautice. Jeho posláním je poskytovat vědeckou podporu a přinášet inovativní řešení pro průmysl.
Posláním VZLU AEROSPACE je vytvářet znalosti a řešení v oblasti leteckých a kosmických technologií a přispívat jimi k rozvoji poznání a konkurenceschopnosti leteckého a kosmického průmyslu. Má být mezinárodně respektovaným výzkumným a vývojovým centrem a národním technologickým lídrem leteckého a kosmického průmyslu.
Data na palubě sondy zpracovávají algoritmy umělé inteligence. „Pořízení prvních snímků je důkazem vysoké kvality a spolehlivosti českých vesmírných technologií. Družice SATurnin-1 posiluje pozici České republiky v oblasti kosmických aktivit a přispívá k našim schopnostem v oblasti obrany a bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel VZLU Aerospace Josef Kašpar.
Finance na satelit dala česká armáda, družice vznikla za stoprocentní podpory ministerstva obrany. „Snímky pořízené družicí SATurnin-1 rozšiřují portfolio informačních zdrojů, které specialisté Satelitního centra Vojenského zpravodajství využívají pro plnění úkolů obrazového zpravodajství v oblasti obrany a bezpečnosti,“ dodal ředitel zpravodajství generálmajor Petr Bartovský.
Moderní české družice
SATurnin-1 je další z družic, které ve VZLU Aerospace byly, respektive jsou vyvíjeny. Po satelitu VZLUSAT-1, který se stal nejdéle komunikující českou a československou družicí na oběžné dráze, přišel VZLUSAT-2. Ten dokázal jako první česká družice pořídit snímky v HD rozlišení.
Družici SATurnin-1 bude následovat mise konstelace družic VZLUGEM zaměřená na technologie, které dokáží lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infrastrukturu Země, a družice AMBIC a QUVIK, které byly vybrány ministerstvem dopravy a ESA jako „ambiciózní české mise“.
VZLU Aerospace také spolupracuje mimo jiné na misích ESA, podílel se na vývoji mise družic Proba-3, které byly na oběžnou dráhu vyneseny v prosinci 2024, nebo na testech konstrukce nosiče Ariane 6.