„Byli radostí bez sebe.“ Irský farmář nelegálně objevil tisíce let staré sekery

Irské národní muzeum asi před měsícem obdrželo zásilku dvou seker, které jsou staré čtyři tisíce let. Anonymní odesílatel čepele uložil do krabice, kterou vyplnil pěnou, aby se nástroje nepoškodily. Muž, který vzácné archeologické kousky objevil, se přihlásil teprve teď, informoval deník The Guardian. Nálezcem je farmář z Westmeathu.

Farmář Thomas Dunne podle svých slov na čepele narazil náhodou na svém poli v Banagheru na konci června. „Sekal jsem na siláž a najednou se mi v sekačce vzpříčil kus kovu. Chtěl jsem zjistit, odkud se vzal, aby se náhodou nedostal do kombajnu a nezničil ho. Tak jsem zavolal člověka, o kterém vím, že má detektor,“ popsal farmář. „Našli jsme je (čepele seker) na straně pole pod řadou buků,“ dodal.

Zákon v Irsku zakazuje hledat předměty pomocí detektoru kovů, pokud k tomu úřady předtím nevydaly zvláštní povolení. Za porušení nařízení hrozí až tři roky za mřížemi, případně pokuta až 63 486 eur (1,6 milionu korun). Farmáře Dunna se ale pokuta v souvislosti se vzácným nálezem týkat nebude.

Nečekaně důležitý objev

Irské národní muzeum v reakci na balíček s čepelemi požádalo, aby k nim anonymní dárce poskytl více informací. Uvedlo, že je „nezbytně nutné znát přesné místo, kde byly předměty nalezeny, z důvodů rituálních až nadpřirozených“. Instituce se ve výzvě odvolala na mezinárodní studii kovových nástrojů z doby bronzové, jíž se účastní.

Dunne si nejdříve myslel, že místo čepelí narazil na úlomek koňské podkovy. Řekl, že byl v šoku, když zjistil, že objevil něco tak vzácného.

„Co jsem vlastně našel, to jsem zjistil asi až o týden později, když to dávali ve zprávách. Přinejmenším mě to překvapilo. Když se nad tím zamyslíte, je to úplná šílenost,“ řekl deníku The Irish Times. Národní muzeum podle něj bylo „z tohohle celého nálezu radostí bez sebe“.

Archeologické nálezy předmětů, u nichž se neví, komu patří, v Irsku připadnou státu a jako národní památky se uchovávají v několika muzeích pro budoucí generace, píše The Guardian.

Vědci z národního muzea se teď chystají navštívit lokalitu, kde farmář sekery našel. Pokusí se tam zjistit více informací o lidech, kteří toto místo před čtyřmi tisíci lety obývali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 35 mminutami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 1 hhodinou

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 17 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 23 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
včera v 12:30
Načítání...