„Bojoví psi“ nemusejí být agresivní. Chování nezávisí na plemenu, ukazuje studie

Známé stereotypy přisuzují různým psím plemenům typické vlastnosti: rotvajleři a pitbulové jsou údajně agresivní, zatímco labradoři a zlatí retrívři mimořádně přátelští. Jenže velká genetická studie, která vyšla na konci dubna v odborném časopise Science ukazuje, že tyto rozšířené domněnky jsou z velké části neopodstatněné.

Vědci pro tuto práci analyzovali DNA 2155 čistokrevných psů i kříženců. V genetické informaci hledali odchylky, které by mohly předpovídat chování psů. Tato data pak zkombinovali s dotazníky 18 385 majitelů domácích zvířat z projektu známého jako Darwinova archa. Tato stránka je databází psích vlastností a chování, které pejskaři popisují.

Protože existující stereotypy o psech jsou velmi silné, vědci navrhli dotazníky cíleně tak, aby dokázaly tyto předsudky majitelů obejít. Zjišťovali v nich také fyzické a estetické vlastnosti psů, respektive to, jak je pejskaři hodnotí.

Výzkumníci zjistili, že celkem jedenáct míst v genomu psa souvisí s rozdíly v chování; jedná se o aktivity jako jsou aportování, vytí nebo reakce na lidské chování. Ukázalo se, že to, k jakému plemenu psi patřili, hrálo roli. Například bíglové nebo svatohubertští psi mají větší tendenci častěji výt, border kolie intenzivně reagují na lidské podněty a psy šiba-inu zase moc lidské chování nezajímá.

Na stereotypy spoléhají zákony

Vždy se ale našly výjimky. Například i když labradoři měli nejmenší sklon k vytí, osm procent z nich přesto vylo. Zatímco 90 procent chrtů své hračky nezahrabávalo, tři procenta to dělala často. „Když jsme se podívali na faktor, jak agresivně psi reagují na nejrůznější podněty, nepozorovali jsme vliv původu plemene,“ dodala Karlssonová.

Plemeno vysvětlovalo celkově jen devět procent variability v chování. Mnohem lépe se daly vlastnosti psa předpovídat podle jiných faktorů, přičemž vůbec nejpřesnějším se ukázal být věk psa. Naopak tělesné vlastnosti se daly plemenem předpovídat pětkrát lépe než chování.

Tyto výsledky jsou v přímém rozporu s obecně rozšířenými předpoklady, na nichž je v řadě zemí světa založena legislativa. Například Velká Británie zakázala pitbulteriéry, stejně jako mnoho měst v USA. Takzvaná bojová plemena nějakým způsobem omezuje celá řada států.

Výzkum psů může pomoci s pochopením lidského mozku

Řada psích rysů je dědičná. U těch tělesných je to jasné, ale u chování je to složitější. „Genetika hraje roli v osobnosti každého jednotlivého psa, ale podle psího plemena se tyto vlastnosti u konkrétního psa předpovídají jen nespolehlivě,“ upozornila hlavní autorka studie Elinor Karlssonová.

Další z autorů studie Kathleen Morrillová poznamenala, že pochopení vztahu mezi plemeny a chováním by mohlo být prvním krokem k pochopení genů, jež jsou zodpovědné za duševní problémy u lidí. „I když se nemůžeme zeptat samotného psa na jeho problémy, myšlenky nebo úzkosti, víme, že psi mají bohatý citový život a prožívají problémy, které se projevují v jejich chování,“ uvedla.

Až do devatenáctého století se psi křížili hlavně proto, aby co nejlépe plnili nejrůznější role – nejčastěji to byl lov nebo hlídání zvířat. „Moderní psí plemena akcentují fyzické ideály a čistotu rodu, ale to je vlastně až viktoriánský vynález,“ napsali autoři výzkumu.

Ve výzkumu chtějí pokračovat, zajímá je zejména problematické psí chování. Rádi by našli nějakou souvislost s podobnými problémy u lidí. „Je možné, že když pochopíme, jak se psi socializují, pomůže nám to pochopit, jak se vyvíjí a učí lidský mozek. Zatím jsme jenom na povrchu,“ dodává Morillová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 17 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 19 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...