Blesky zabijí ročně desítky tisíc lidí. Meteorolog radí, jak se při bouřce chovat bezpečně

S příchodem horkého letního počasí stoupá pravděpodobnost bouřek, a tedy i blesků. Meteorolog Michal Žák radí, jak riziko zásahu bleskem minimalizovat.

Léto je dobou, kdy se u nás nejčastěji vyskytují bouřky. Fenomén, který na jedné straně přináší úchvatnou a někdy i vyhledávanou podívanou, na straně druhé je právě s ním spojena celá řada potenciálně velmi nebezpečných projevů počasí. Ať už se jedná o přívalové srážky a následné rychlé povodně, kroupy nebo silné nárazy větru, případně tornáda a větrné bouře, takzvaná derecha. Poněkud stranou pak stojí blesky.

Neprávem, neboť právě ony bývají na celém světě příčinou několika desítek tisíc úmrtí každý rok, víc než sto tisíc lidí pak zraní. Ačkoliv v Česku jde o výjimečnou příčinu smrti, ani u nás se podceňovat riziko blesků nevyplatí. Proto je důležité se za bouřky chovat obzvlášť opatrně. A je vhodné si uvědomit, že kromě železobetonových budov, případně sklepů a jeskyní, de facto není žádné místo za bouřky absolutně bezpečné s ohledem na potenciální úder blesku. Jsou ale místa relativně bezpečná, a místa, respektive situace vyloženě rizikové.

Největší nebezpečí hrozí, když nás bouřka zastihne v otevřené krajině, zejména v horách. V takovém případě je dobré myslet na to, že člověk se podobně jako jakýkoliv jiný vyvýšený objekt stává potenciálním cílem bleskového výboje. A riziko zásahu je pak vhodné minimalizovat. Předejít tomu můžeme pečlivým sledováním stavu oblohy a vývoje oblaků či v případě předpovědi bouřek minimalizovat činnosti, kdy nás blesk může zasáhnout. Někdy nás může bezprostředně před bouřkou upozornit i stav se zvýšenou statickou elektřinou, který se projeví například vstávajícími vlasy na hlavě nebo sršením hrotů vysílačů a stožárů (takzvaný oheň svatého Eliáše). V takovém případě je vhodné co nejrychleji vyhledat úkryt.

Člověka může blesk zasáhnout více způsoby. Asi nejhůře zpravidla dopadne přímý úder, což hrozí hlavně při pohybu v otevřené krajině (například na náhorní planině, na horském hřebenu, louce apod.). V takovém případě dojde minimálně k popáleninám kůže, v horším případě k zástavě srdce nebo ochrnutí. Další a poněkud častější variantou je zásah vedlejším bleskem, ke kterému typicky dochází, ukrývá-li se člověk před deštěm pod stromem, do kterého udeří blesk. Část proudu pak projde i tímto člověkem a může ho usmrtit. 

Při úkrytu pod stromem před deštěm za bouřky hrozí zásah vedlejším bleskem
Zdroj: https://www.canada.ca/en/environment-climate-change/services/lightning/safety/dangers.html


Nejčastější příčinou zranění, případně úmrtí bývá takzvaný povrchový proud. Jde o to, že od místa úderu blesku do země se po povrchu proud velmi rychle šíří do okolí. Pokud se nacházíme v blízkosti tohoto místa, proteče i skrz nás. Jeho velikost je samozřejmě nutné minimalizovat. Toho se dá docílit snížením takzvaného krokového napětí (tedy vzájemné vzdálenosti nohou nebo jiných částí těla, kterými se dotýkáme země) na minimum. Ideálně toho dosáhneme, když zaujmeme polohu ve dřepu s nohama co nejblíže k sobě. V žádném případě není dobré si lehat (například z důvodu strachu před bouřkou), pak je totiž krokové napětí příliš velké. Mimochodem povrchový proud je i častou příčinou smrti pasoucího se dobytka na loukách – vzhledem k větší vzdálenosti mezi předníma a zadníma nohama jimi protéká větší množství proudu, které je může usmrtit.

Krokové napětí
Zdroj: Počasí na horách/2015/Karl Gabl/překlad: Alena Zárybnická a Michal Žák


A samozřejmě je důležité nedotýkat se za bouřky vodivých předmětů, kterými může protéct proud od blesku na velkou vzdálenost – to se může týkat i drátů zasahujících z venkovního prostředí dovnitř objektu, například chaty.

Během bouřky je také potenciálně nebezpečné jezdit na kole či motorce, rovněž plavání a pobyt na člunu jsou rizikové. Na rozdíl od uzavřeného auta, vlaku nebo letadla, kdy proud steče po povrchu a dovnitř dopravního prostředku nepronikne.

A ještě jedno upozornění na závěr – většina blesků sice přichází až s nástupem srážek, vyskytují se tedy pod bouřkovým oblakem, nicméně výjimečně se můžou objevit i blesky směřující z horní části oblaku k povrchu ve větší vzdálenosti od bouřky. V takovém případě se někdy hovoří o takzvaném „blesku z čistého nebe“. Ten totiž může zasáhnout dané místo, aniž by se už vyskytovaly další obvyklé doprovodné jevy bouřek, jako jsou srážky nebo vítr, nebo může dokonce i svítit slunce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 20 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 22 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...