Austrálie prohlásila koaly za ohrožený druh. Má to pomoci jejich záchraně

3 minuty
Horizont ČT24: Austrálie vyhlásila koaly na části území za ohrožený druh
Zdroj: ČT24

Australská vláda prohlásila na části svého území koaly medvídkovité za ohrožený druh. Kabinet tak vyslyšel volání ekologických organizací a badatelů, kteří upozorňovali na rychlý pokles stavu tohoto druhu, jež patří mezi symboly Austrálie, uvedl deník The Guardian. Podle některý odhadů se populace koalů v posledních letech snížila až o třicet procent.

„Posiluji ochranu koalů v Novém Jižním Walesu, na území hlavního města a v Queenslandu tím, že jsem je přeřadila z původního zranitelného druhu do druhu ohroženého,“ uvedla ministryně životního prostředí Sussan Leyová.

Podle ní stavy koalů ohrožují zničující požáry, které v letech 2019 a 2020 velmi silně zasáhly právě Nový Jižní Wales, nemoci, rozšiřování měst a ztráta jejich přirozeného prostředí.

Po větší ochraně koalů volají již delší dobu ekologické iniciativy a badatelé. Australský představitel Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Dermot O'Gorman upozorňuje, že během jednoho desetiletí se koalové stali z druhu, který nebyl nikterak chráněn, druhem ohroženým.

„To je strašně rychlý pokles pro jedno z nejikoničtějších zvířat na světě,“ uvedl O'Gorman, podle kterého je rozhodnutí ministryně „pochmurné, ale důležité“. Věří však, že je stále čas koaly zachránit. Další ekologové ale tvrdí, že vláda s touto ochranou zaspala, a kabinet vyzývají k přísnější ekologické legislativě. „Pro vládu je to výzva, aby se postavila neustálému ničení prostředí koalů,“ tvrdí ekologická aktivistka Alexia Wellbeloveová.

Čemu to pomůže?

Přesun mezi ohrožené druhy posílí ochranu koalů tím, že zpřísní pravidla pro posuzování dopadů podnikatelských aktivit na životní prostředí. Vláda by také měla vypracovat plán obnovy druhu, který by měl určit hlavní hrozby a najít řešení. V lednu kabinet vyčlenil na ochranu koalů dodatečných padesát milionů dolarů (přes miliardu korun), což ale ekologové označili za pověstnou „kapku v moři“.

V loňském roce australská nadace na ochranu koalů uvedla, že v předchozích třech letech se počet těchto zvířat, jež obývají především východní pobřeží Austrálie, snížil o třicet procent na 58 tisíc. Podle nadace prudký pokles začal už před ničivými požáry z let 2019 a 2020.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 3 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...