Astronomové předpověděli, že nad Filipínami shoří asteroid. Vyšlo to

Asteroid o průměru asi jeden metr v noci na čtvrtek shořel jako zářící ohnivá koule v zemské atmosféře nad Filipínami. Byl to teprve devátý asteroid, který se podařilo objevit před dopadem, a bylo tak možné jeho zánik sledovat. Na těleso předem upozornily Americký Národní úřad pro vesmír a letectví (NASA) i Evropská kosmická agentura (ESA).

Vzácná podívaná byla patrná na nebi nad Luzonem, nejlidnatějším ostrovem Filipín. Mnoho místních čekalo na tento okamžik venku a zveřejnilo videa na sociálních sítích:

Záblesk na nebi

„Přilétá,“ napsala ve středu ESA. „Objekt je neškodný, ale lidé v okolí mohou spatřit velkolepou ohnivou kouli! Tento asteroid, který dnes ráno objevila observatoř Catalina Sky Survey, je teprve devátým asteroidem, který kdy lidstvo spatřilo před dopadem,“ uvedla agentura.

Americký program Catalina Sky Survey, který pátrá po potenciálně nebezpečných asteroidech, spatřil astronomický objekt pojmenovaný 2024 RW1 několik hodin před jeho vstupem do atmosféry. Metrové asteroidy zasáhnou podle odborníků zemi zhruba každé dva týdny, ale jen velmi zřídka se je podaří objevit dříve, než shoří v atmosféře.

Předpovídat meteory, tedy jasné záblesky, jež objekty vstupující do atmosféry provázejí, je nesmírně složité vzhledem k jejich malé velikosti, rychlosti a dalším faktorům. Poprvé se to podařilo až v říjnu roku 2008, tehdy predikce vyšla také Catalina Sky Survey. Tehdy bohužel zazářil nad neobydlenou oblastí Súdánu, navíc v té době ještě nemělo tolik lidí mobilní telefony, pomocí nichž by meteor nafilmovali. Náhodou ho ale zaznamenali členové posádky letadla Air-France-KLM a také (velmi nekvalitně) jeho stopu zachytily meteorologické družice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Česká vojenská družice SATurnin poprvé vyfotila Prahu

Česká družice SATurnin-1, která slouží na oběžné dráze službám ministerstva obrany, poslala snímek Prahy. Družice je na orbitě od ledna letošního roku a právě pořizování fotografií je jejím hlavním úkolem.
včera v 10:53

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
včera v 06:00

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
1. 4. 2025

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
1. 4. 2025
Načítání...