Američanka žije dva měsíce s prasečí ledvinou, je to rekord

Žena z amerického státu Alabama se stala nejdéle žijícím pacientem po transplantaci prasečího orgánu. S novou ledvinou žije Towana Looneyová už 61 dní a je zdravá a plná energie, napsala agentura AP. Lékaři odhadují, že geneticky upravený zvířecí orgán by jí mohl sloužit ještě dlouho.

„Jsem superžena,“ řekla Looneyová v rozhovoru s AP, přičemž vtipkovala o tom, že při dlouhých procházkách po New Yorku jí členové rodiny nestačí. „Je to nový pohled na život,“ dodala.

Vývoj případu této 53leté Američanky je další vzpruhou pro snahy vědců uvést do praxe transplantace orgánů mezi zvířaty a lidmi, které by pomohly s nedostatkem těch lidských. Před Looneyovou dostali geneticky modifikované prasečí orgány jen čtyři další Američané, ale nikdo z nich po zákroku nežil déle než dva měsíce.

Transplantaci jí provedl tým vedený Robertem Montgomerym z newyorské zdravotnické sítě NYU Langone Health. Looneyové už delší dobu nefungovala jediná vlastní ledvina, která jí zůstala poté, co v roce 1999 svou druhou darovala matce. Lékaři jí transplantovali prasečí orgán 25. listopadu a o necelé dva týdny později už mohla odejít z nemocnice. Podle Montgomeryho nová ledvina pracuje „naprosto normálně“.

„Kdybyste ji viděli na ulici, vůbec byste netušili, že je jediným člověkem na světě, co tady chodí s prasečím orgánem v těle, který funguje,“ řekl Montgomery. Lékaři podle AP doufají, že se pacientka bude moci asi za měsíc vrátit domů do Alabamy z New Yorku, kde zůstává kvůli pooperačním kontrolám. „Jsme dost optimističtí, že to bude fungovat (...) dobře,“ dodal Montgomery.

Zvířecí orgán se musí geneticky upravit

Lékaři jako on začali v posledních letech testovat transplantace prasečích orgánů geneticky upravených tak, aby více odpovídaly těm lidským. Metoda je stále vysoce experimentální a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ji povoluje jen za výjimečných okolností. Looneyová se pro ni rozhodla poté, co osm let musela chodit na dialýzu a lékaři jí řekli, že by kvůli problému s extrémně aktivními protilátkami pravděpodobně nikdy nedostala lidskou ledvinu.

Pokud by se takzvané xenotransplantace staly rozšířeným postupem, mohly by být alternativou pro statisíce lidí čekajících na orgány od dárců. Jen v USA na ně čeká více než sto tisíc pacientů a tisíce každoročně umírají, než na ně přijde řada. Zvířecí orgány mají také potenciál nahradit dialýzu, tedy umělé čištění krve, bez kterého se ve Spojených státech neobejde přes půl milionu lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 3 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 6 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 7 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 10 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...