Američané chtějí recyklovat větrné turbíny na gumové medvídky

Američtí inženýři tvrdí, že lopatky větrných turbín příští generace by se po skončení jejich životnosti mohly recyklovat na gumové medvídky. Chtějí je totiž vyrábět ze speciální pryskyřice.

Výzkumníci z Michiganské státní univerzity vyrobili kompozitní pryskyřici pro lopatky větrných elektráren kombinací skleněných vláken s polymerem rostlinného původu a syntetickým polymerem. Věří, že tento materiál by se dal rozložit na mnoho složek – některé by se daly využít na nové turbíny, další na gumové medvídky.

Větrná energie je v současné době v některých zemích už jedním z hlavních zdrojů elektřiny – týká se to hlavně těch přímořských, které mohou využívat turbíny umístěné ve vodě. Lopatky turbín, které jsou obvykle vyrobeny ze skelných vláken, jsou čím dál větší. Rekord drží v současné době čínská turbína MySE 16.0-242: každá ze tří lopatek má na délku 118 metrů.

Problém je, že lidstvo zatím nezná spolehlivý a praktický způsob, jak je likvidovat nebo recyklovat; aby vydržely nápor větru, jsou vyrobené z extrémně odolných materiálů a to logicky znamená, že se jen těžko likvidují. Spousta z nich proto končí na skládkách.

Výrobci i provozovatelé větrných elektráren si tento problém dobře uvědomují a snaží se najít řešení. Jedno z nich představili v úterý na zasedání Americké chemické společnosti. Má jím být nová forma pryskyřice, která se snadno rozkládá v alkalickém roztoku. Vzniká z ní pak hmota, která se dá přečistit, a vznikne tak materiál vhodný na výrobu sladkostí nebo energetických nápojů.

„Získali jsme mléčnan draselný v potravinářské kvalitě a použili ho k výrobě bonbonů z gumových medvídků, které jsem nakonec snědl,“ uvedl jeden z autorů nápadu John Dorgan.

  • Mléčnan draselný se už v současné době v potravinářství běžně používá, je známý jako E-326.  V potravinách funguje jako zvýrazňovač chuti, zvlhčovač nebo upravuje pH. Lidskému tělu dodává potřebný draslík.
  • Používá se například v krmivech, jogurtech, salámech, cukrovinkách a omáčkách, ale třeba i v těstu na chléb. Zvýrazňuje chuť masa a potlačuje nechtěnou pachuť hotových výrobků. Zadržuje vlhkost výrobků, proto se používá i jako potahová látka masa, čímž se prodlouží jeho trvanlivost.

Stejným alkalickým rozkladem se z této pryskyřice také uvolnil poly(methylmetakrylát) neboli PMMA, běžný akrylový materiál používaný například v oknech a zadních světlech automobilů.

K pojídání gumových medvídků, kteří pocházejí z větrné turbíny, Dorgan říká: „Atom uhlíku pocházející z rostliny, jako je kukuřice nebo tráva, se nijak neliší od atomu uhlíku, který pochází z fosilního paliva. Vše je součástí globálního uhlíkového cyklu a my jsme ukázali, že můžeme přejít od biomasy na poli k odolným plastovým materiálům a zpět k potravinám.“

Dodal: „Krása našeho systému pryskyřice spočívá v tom, že ji na konci jejího cyklu používání můžeme jednoduše rozpustit, a tím ji uvolnit z jakékoli matrice, v níž se nachází, takže ji lze používat znovu a znovu v nekonečném cyklu.  A přesně to je smysl recyklování.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 16 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 17 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 19 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 20 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 22 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 23 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
11. 5. 2025

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...