Změny v trestním právu vracejí Slovensko ze středověku do moderní Evropy, řekl ministr Susko

8 minut
Spor o změny ve slovenském trestním právu
Zdroj: ČT24

Podle slovenského ministra spravedlnosti Borise Suska vracejí změny v trestním právu včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury (ÚSP), které ve čtvrtek schválil tamější parlament, Slovensko ze středověku do moderní Evropy. Předlohu, jež kromě jiného zpravidla snižuje trestní sazby za korupci a hospodářskou kriminalitu a zkracuje promlčecí lhůty u některých závažných trestných činů, kritizovaly opoziční strany, prezidentka Zuzana Čaputová a také evropské instituce.

„Poslední tři roky jsme upozorňovali, že docházelo k masivnímu porušování základních lidských práv a svobod pod dozorem Úřadu speciální prokuratury, na což upozorňovala i petice, kterou podepsali soudci, advokáti, profesoři trestního práva a další odborníci. Máme druhé nejvyšší, ne-li nejvyšší trestní sazby v celé Evropě,“ tvrdil na tiskové konferenci Susko, jehož strana Smer – sociálna demokracia (Smer–SD) byla od roku 2020 do loňských voleb v opozici.

Vláda obhajuje změny v trestním právu snahou o sladění slovenské právní úpravy se zákony platnými v evropských zemích. Podle opozice je cílem hlavně zajistit beztrestnost pro stíhané lidi s vazbami na nynější vládní koalici.

Úřad speciální prokuratury (ÚSP) na Slovensku vykonává dozor také nad kauzami z doby dřívějšího vládnutí Smeru–SD již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, v nichž byly obviněny nebo odsouzeny desítky lidí. Stíhání čelí také dva poslanci Smeru–SD, včetně policejního exprezidenta Tibora Gašpara. Vyšetřování řady těchto případů začalo, když byl Smer–SD v opozici. Až v tomto období Ficova strana kritizovala vysoké trestní sazby na Slovensku a činnost ÚSP, který v zemi funguje od roku 2004.

„Všechny kompetence Úřadu speciální prokuratury převezme generální prokuratura,“ dodal Susko.

Úřad speciální prokuratury je součástí slovenské generální prokuratury a od zahájení činnosti v roce 2004 má na starost stíhání těch nejzávažnějších kriminálních případů.

Zabývá se kupříkladu extremismem, mafiánskou činností či zneužíváním pravomocí. Řeší také korupční kauzy, mimo jiné ty z doby předchozích vlád premiéra Roberta Fica a jeho Smeru.

Právě Fico ještě z pozice opozičního politika speciální prokuraturu opakovaně napadal.

Po návratu Fica k moci jeho vláda v prosinci 2023 schválila návrh novely trestního zákona, který Úřad speciální prokuratury ruší. Kompetence se mají přesunout do krajských prokuratur. „Úřad nelze napravit, přispíval k porušování lidských práv,“ hájil krok Fico.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová kritizovala Ficův záměr přijmout návrh zákona ve zkráceném řízení, vytýkala absenci odborné i laické debaty. Proti úmyslu Ficovy vlády protestují opoziční strany i tisíce Slováků.

Reakce vzbudil Ficův záměr i v zahraničí, Evropská komise vyzvala Bratislavu, aby od změn ve zrychleném řízení upustila a další kroky důkladně uvážila.

V čele speciální prokuratury stojí od února 2021 exministr vnitra a spravedlnosti Daniel Lipšic, šéfa úřadu volí Národní rada.

Pokud schválená novela trestního zákoníku a souvisejících zákonů opravdu nabyde právní moci, podle plánu v březnu, budou se například nižší tresty vztahovat také na kauzy, které soudy dosud nestihly právoplatně uzavřít. To platí i pro případ, že by později byla ustanovení schváleného zákona zrušena nebo zpřísněna.

Veto Čaputové lze ve sněmovně snadno prolomit

Prezidentka Čaputová uvedla, že jejím cílem je, aby schválené změny nenabyly právní moci. Hlava státu může schválenou předlohu vrátit sněmovně či se obrátit na ústavní soud s podnětem na její prozkoumání a na pozastavení platnosti. Na prolomení jejího veta má ovšem vládní koalice ve sněmovně dostatečné množství hlasů.

Novela trestního zákoníku mimo jiné umožní viníkům, aby za některé trestné činy vyvázli od soudu s podmínkou i v případě, že jim nyní hrozí dlouholeté vězení. Například při ekonomické kriminalitě nově půjde o trestný čin až v případě, že způsobená škoda přesáhne 700 eur (17 460 korun), zatímco dosud je tato hranice stanovena na 266 eur (6635 korun).

„Je to děsivá novela, která ohrožuje majetek a bezpečnost všech lidí na Slovensku, protože vychází vstříc kriminálníkům, zlodějům a násilníkům,“ uvedl po čtvrteční schůzi parlamentu Michal Šimečka, předseda opoziční strany Progresívne Slovensko.

2 minuty
Události: Slovenský ministr spravedlnosti obhajoval kritizované změny v trestním právu
Zdroj: ČT24

Další opoziční poslankyně přišly v pátek do slovenské sněmovny v tričkách oranžové barvy, která je podle nich symbolem lepší budoucnosti bez násilí. Učinily tak kvůli tomu, že obecné zkrácení promlčecích lhůt se bude vztahovat také na znásilnění, které podle nich ženy na Slovensku často nahlašují s velkým časovým odstupem nebo vůbec. Po uplynutí promlčecí lhůty, která se podle předlohy například při znásilnění zkrátí na polovinu z nynějších 20 let, již zpravidla nelze podezřelého za daný skutek obvinit.

Susko postup opozice, která se před čtvrtečním hlasováním sněmovny zaměřila právě na kritiku zkrácení promlčecí lhůty u znásilnění, označil za hru na city. Dodal, že promlčení se zkracuje plošně, tresty za znásilnění se nemění a Slovensko má v této záležitosti přísnější právní úpravu než například Česko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 2 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 3 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 7 hhodinami
Načítání...